Genel Kültür, İlginç Bilgiler, Komplo Teorileri, Tarihi Bilgiler

Atatürk Ve Mu Kıtası

Büyük Okyanus’ta 14 bin yıl öncesinde sulara gömülerek batan Mu Kıtasının, üzerinde çeşitli ırkların yer aldığı ve Türklerin de bu kıtadan geldiği ileri sürülmektedir. Bu nedenle bu kıta Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği talimat ile araştırılmaya başlanmıştır. Denizin dibinde birtakım araştırmalar yapılmış ve bulunan kalıntılara karbon testleri uygulanmıştır. Atatürk Mu kıtasının araştırılması konusunda Tahsin Mayatepek isimli kişiyi Türkiye’nin Meksika Elçiliğine atamıştır.

 

 Tahsin Mayatepek’in Araştırmaları

 

Mayalar ve Türkler arasındaki ilişkileri araştıran Tahsin Bey, 1936 senesinde Atatürk’e, Churchward’ın konuyla ilgili kitaplarını ele alarak, yedinci raporunu sunmuş ve kitaplarını getirmiştir. 60 çevirmenin birden görev aldığı bu araştırmada, kitabın bölümleri kısım kısım Türkçe diline çevrilmiştir. Bunun dışında Maya kültürünü araştıran Tahsin Bey, yapmış olduğu incelemeler sonucunda Türkler ve Mayaların dillerinde çok sayıda sözcüğün aynı anlama geldiğini saptamıştır. Maya dilince tepe anlamına gelen tepek sözcüğünü öğrenen Atatürk, Tahsin Bey’in soyismini Mayatepek olarak değiştirmiştir.

 

 Araştırmada Yer Alan Metinler

 

Araştırmada yer alan metinler oldukça dikkat çekici bulunmuştur. Bu metinlerde, Mu’nun demokrasi ile yönetildiği, aydınlatma için güneş enerjisinden yararlandığı bilgileri ortaya çıkmıştır. Türk kültürü ve Maya kültürü arasındaki benzerlikler de göz ardı edilemeyecek derecede önem taşımaktadır. İnsanın yaradılışının anlatıldığı bölümler de yapılan araştırmalarda mevcuttur.

 

 Mu Kıtası Araştırma Sonuçları

 

Öğrendiği bilgileri Atatürk’e rapor eden Tahsin Mayatepek, çeviri yaptırdığı kitapları daktilo ettirerek Atatürk’e sunmuştur. Atatürk ise, önüne konmuş olan metinleri büyük bir dikkatle okumuştur. Mu da geçen Tanrı kavramıyla yakından ilgilenerek, Türklerin kökeni, Türkçe ile Mu dilinin arasında yer alan bağlantıları incelemiştir. Türk Tarih Tezi’nin kayıp olan parçasının peşine düşen Mustafa Kemal Atatürk, bu araştırmayla Türklerin Orta Asya’dan önceki yurtları hakkında bilgi edinmek istemiştir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir