Genel Kültür, İlginç Bilgiler, Komplo Teorileri

Atlantis Gerçekten Var Mıydı ?

Atlantis, Platon’un Timaeus ve Critias adlı eserlerinde adı geçen, var olup olmadığı şüpheli, batık bir uygarlık ve kıtadır.

 

 Atlantis ile İlgili Kaynaklar

 

Atlantis hakkında pek çok iddia ortaya atılmıştır. Fakat Atlantis kıtasıyla ilgili bilgilere eski yazıtlar dışında hiçbir yerde rastlanmaz. Atlantis’e kaynak olarak gösterilebilecek eserlerden biri Solon’un yazdığı kitaplardır. Solon, MÖ 640-560 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Atinalı şair ve devlet adamıdır. Solon yazdığı eserlerde, Atlantis ve Mısır uygarlığının Mu uygarlığına dayandığını ve onun doğumundan 9 bin yıl önce bu gelişmiş medeniyetlerin dünya üzerinde olduğunu söylemiştir. Bir başka kaynak ise Yunanlı tarihçi Herodot’un kitaplarıdır. Herodot eserlerinde Sahra’da yaşayan bir halkın Atlantisli olduğunu yazmıştır. Platon’un eserlerindeki Atlantis ise Platon’un kendi politik teorilerini anlatmak için kullandığı hayal ürünü bir efsanedir.

 

 Atlantis’in Konumu

 

Birçok araştırmacı, Atlantis’in Baltık denizinde veya Grönland ile İzlanda arasında olduğunu söylemiştir. Kimileri Kafkasya kimileri de Santori adasının Atlantis’in bir parçası olduğunu savunmuştur. Fakat en güçlü tez Atlantik Okyanusu ile ilgilidir. Bunun nedeni Platon’un Timea adlı eserinde Atlantis’in Atlantik okyanusunda olduğunu söylemesidir. Bugünkü Atlantik okyanusunda yer alan Azor ve Kanarya adaları Platon’un tarifindeki yerlere uymaktadır. Tenerif adasında yer alan Teide tepesi kitapta bahsi geçen kutsal büyük dağın zirvesi olarak düşünülmektedir. Bahama adasındaki Bimini’de volkanik bir patlama sonucu suyun içinden çıkan taş bloklar bu tezi güçlendirmiştir.

 

 Atlantislilerin Özellikleri

 

Herodot’un kitabında, Atlantislilerin Sahra’da yaşayan bir halk olarak geçtiğinden bahsetmiştik. Burasının bugünkü Fas açıklarında bir yer olduğu tahmin edilmektedir. Bu bölgede, mavi derileriyle oldukça ilginç olan Tuaregler yaşamaktadır. Bu yüzden Tuareglerin Atlantisliler olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca Platon’un Timea adlı eserinde Atlantislilerin özelliklerinden bahsetmiştir.

 

Ona göre Atlantisliler çok zeki insanlardır. Siyah saçlı, elmacık kemikleri çıkık ve iri yapılı bir ırktır. Başkentleri Poseidon’da altın bir tapınaklarının olduğu ve burada düzenlenen ayinlerde maddeye bile hükmedebileceklerinden söz eder. Bu topluluk ileri derecede zengin ve refah içinde yaşayan bir topluluktur. Platon’a göre Atlantislilerin yok oluşunun nedeni hırslarıdır. Bilmeden kötü enerjiyi ortaya çıkarmışlar ve kıta bir gecede yok olmuştur.

 

Sonuç olarak; Atlantis’in varlığı şu anda kesin değildir. Ortaya atılan iddialar kesin bulgular ve delillerle ispatlanmadığı sürece Atlantis, insanlık açısından sadece bir efsane olarak kalacaktır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir