En'ler Listesi, Genel Kültür, İlginç Bilgiler

Az Bilinen 10 Ülke

Az Bilinen 10 Ülke ve haklarında genel bilgiler.

 

Honduras

 

Başkenti Tegucigalpa olan bir Orta Amerika ülkesidir. Copán’daki Maya kalıntıları, Bay Adaları’nın bozulmamış dalışı ve bir düzineden fazla ulusal parkın görkemli manzaraları görülmeye değer yerler arasındadır. Aynı zamanda bölgedeki en ucuz ülkelerden biridir. Özellikle dalış eğitimi konusunda dünyanın en ucuz ülkesi olduğu bilinmektedir. San Pedro Sula, dünyanın en çok cinayet işlenen en tehlikeli bölgelerindendir. Karayip tarafındaki adaların muazzam güzellikte ve güvenli olduğu söylenebilir. Dürüme benzeyen Baliadas adındaki yemekleri ve Guifiti denilen içkileri meşhurdur. Vizesiz gidilebilen ülkelerdendir. Suyapa bakiresi bazilikası, Copan harabeleri, Chiminike müzesi, St.Michael the Archangel Katedrali ve milli parkları Honduras içinde görülmesi gereken yerlerdendir.

 

Surinam

 

Güney Amerika’nın kuzeyinde yer alan ülkenin başkenti Paramabibo’dur. Türk vatandaşlarından vize istenen ülkede Guyana’da bulunan Surinam konsolosluğundan 2 fotoğraf ile 35 dolar ücret ödeyerek vize alınabilmektedir. Surinam’da tropikal iklimin egemen olduğu görülmektedir. Central Suriname Nature Rezervi, Tafelberg Suriname, Zeelandia Kalesi, Julianatop, Brokopondo, Reservoir, Surinams Müzesi, Nickerie Nehri, Galibi Nature Rezervi, Albina ve Lelydorp gezilecek yerler arasındadır. Uçak bileti oldukça pahalıdır ve aktarmalı gidilmektedir. Surinam Kirazı meşhur meyvelerindendir. Ülkenin en fazla tüketilen yiyeceği tavuk kızartmadır. Madam Jeanette biberleri ile yapılan Roti adında tavuk ve patates ağırlıklı yemekleri ülkenin en bilinen yemeklerindendir.

 

El Salvador

 

Orta Amerika’da yer alan ülkenin başkenti San Salvador’dur. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Uçak bileti oldukça pahalı olan ülkeye aktarmasız gidiş mümkün değildir. Santa Ana volkanik dağı, Cerro el pital kampı ve Tazumal harabeleri görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Büyük ölçüde İspanyol mutfağından izler taşıyan el Salvador, yufka içine mısır, peynir tavuk ya da et konularak yapılan pupusas adındaki yöresel yiyecekleri ve manyok kökü,yörede yetişen bir lahana ve domuz etinden hazırlanan yuca frita ile meşhurdur.

 

Belize

 

Orta Amerika’da yer alan ülkenin başkenti Belmopandır. Houston ya da New York aktarmalı olarak gidilebilen ülke, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Başkent Belmopan (Blue Hole National Park, Crystal Cave, Herman’s Cave, Guanacastle National Park)ve eski başkent Belize City gezilmesi gereken yerlerdendir. Belize’nin yerel lezzetleri arasında ise dukunu, gamache, boil-up, conch fritter, taco vendor, tamales ve tortilla sayılabilir ve bu lezzetleri Belmopan’da ya da Belize City’de yer alan restoranlarda tadabilirsiniz.

 

Burkina Faso

 

Afrika kıtasının batısında yer alan Burkina Faso denize kıyısı olmayan ülkelerdendir. Başkenti Ouagadougou’dur. Ülkeyi gezmek için en uygun aylar mart ve nisan aylarıdır. Siyah pasaporta sahip kişiler dışındaki Türk vatandaşları için vize mecburidir ve aşı kartı bulundurmak zorunludur. Ülkeye Kazablanka, Brüksel, Dakar, Paris ya da Abican üzerinden aktarmalı olarak gidilebilmektedir. Müzeleri ve doğal parkları mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Benga adındaki pirinç ve fasulyeli yemekleri ile Riz Sauce adlı domates ve yer fıstığı sosu ile yapılan pilav yemekleri meşhurdur.

 

Benin

 

Afrika’nın batısında yer alan ülkenin başkenti Porto Novo’dur. Siyah pasaport dışındaki pasaport sahibi Türk vatandaşlar Benin seyahati için vizeye tabidir ve aşı kartı bulundurmaları gereklidir. Aralık ve Ocak ayları gidilecek en uygun aylardır. Ocak ayında yapılan festivaller oldukça eğlencelidir. Abomey kraliyet sarayları, Royal palas ve doğal parklar ile müzeler mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Yerel biraları ve palmiye şarabı mutlaka denenmesi gereken içeceklerdir.

 

Tuvalu

 

9 mercan adasından oluşan Tuvalu, Avustralya ve Hawaii arasındadır. Ülkenin başkenti Fongafale’dir ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Vizesiz olarak seyahat edilebilen Tuvalu’ya Türkiye’den direkt uçuş olmadığı gibi 2 aktarma sonrasında Fiji’nin başkenti Suva’dan aktarma yaparak ulaşmak mümkün. Mayıs ve Ekim ayı tatil için en uygun aylardır. Muzla yapılan yiyecekleri, pulaka, ekmek ağacı meyvesi ve uçan balık ile meşhur olan Tuvala mutfağında İtalyan, Hint ve Çin mutfağının etkileri görülmektedir.

 

Palau

 

Palau Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde yer alan bir Okyanusya ülkesidir. Ngerulmud ülkenin başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri Koror’a iki aktarma yaptıktan sonra Palau’ya varmak mümkündür. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Temmuz ve Ekim ayları çok yağışlı olduğundan bu aylar dışında gitmek daha doğrudur. Belau National Müzesi, Etpison Müzesi, Ngardmau Şelaleleri, Milky Yolu, Kayangel adası, Long Beach, palau akvaryum mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Hindistan cevizi ve deniz ürünleri en çok tüketilen yiyeceklerdir.

 

Botsvana

 

Afrika’nın güneyinde yer alan Botsvana denize kıyısı olmayan bir ülkedir. İlk olarak Johannesburg’a buradan yapılacak bir aktarma ile de 10,5 saatlik bir yolculuğun ardından Botsvana’nın başkenti Gaborone’ye varmak mümkündür. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Krishna Balaram Palace, Gaborone Barajı ve Doğal parkı, Mokolodi Doğal Parkı, Somarelang Tikologo Ekoloji Parkı, Saint Claire Aslan Parkı, Ulusal Müze ve Sanat Galerisi, Sri Balaji Tapınağı, Trinity Kilisesi, Christ the King Katedrali ve Okavango Deltası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Yerel biraları Lion ve Castle mutlaka tadılmalıdır.

 

Mauritius

 

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Mauritius Madagaskar’ın doğusundadır. Dubai, Frankfurt ya da Johannesburg üzerinden aktarmalı olarak ülkeye varmak mümkündür. İki aya kadar kalınma süresi için vize istenmemektedir. Başkent Port Louis mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Mutfağı Fransız, Afrika ve Çin mutfağından etkilenmiştir. Ülkedeki romlar da mutlaka tadılması gereken içeceklerdendir. Müzeleri, Çin kasabası ve Government House mutlaka görülmelidir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir