İlginç Bilgiler, Komplo Teorileri

Cyronics Projesi: Dondurulmuş İnsanlar Dirileceği Günü Bekliyor

Kriyojenik dondurma, genellikle -238 Fahrenheit’in (-150 Celsius) altında aşırı düşük sıcaklık gerektiren bir donma türüdür. Bu süreç, çok soğuk sıcaklıkların üretilmesine ve bu sıcaklıklara maruz kalan nesnelerin gelişimine odaklanan kriyojenik olarak bilinen bilimler dalının bir parçasıdır.

 

Genellikle, kriyojenik dondurma, helyum gibi sıvılaştırılmış gazların kullanımına dayanır. Bu gazlar, son derece soğuk sıcaklıklarda sıvı halde bulunabilirler, bu gaz, sıvı haldeyken dondurucu sıcaklık üretmek için kullanılabileceği anlamına gelir.

 

Cryonics, bedenin çürüme sürecini durdurmak için hayvanları veya insanları çok düşük sıcaklıklarda koruma uygulamasıdır. Çoğu cyronics projesi savunucuları, moleküler nanoteknolojiyi dondurulmuş insanlar için pürüzsüz ve eksiksiz canlanmanın muhtemel araçları olarak gösteriyor. Şu anda dünya genelinde 250’in üzerinde insanın vücudu -196 derecede, sıvı nitrojenle dolu büyük metal silindirlerin içerisinde dondurulmuş durumda.

 

En az dört kuruluş ABD’de cryonics hizmetleri sunmaktadır. Hastalar -150 ° C ile -200 ° C (-238 ° F ve -328 ° F) arasındaki sıcaklıklara soğutulur ve güvenli kaplarda saklanır. Şu anda yüzü aşkın hasta korunmaktadır. Muhtemelen, kriyoterapi için en ünlü kişi beyzbol starı Ted Williams’tır. Tıbbi bilim gelişmeye devam ettikçe, kriyotik hastaların başarıyla yeniden canlanma olasılığı da artacaktır.

 

Dünyada kriyojenik dondurma işlemini yapan en ünlü iki firma ALCOR ve Cryonics Enstitüsüdür. Tabi bu iki büyük firma dışında sıvı ilaçları, metal kabinleri gibi unsurları hazırlayan pek çok firma da bulunmaktadır. Şimdiden binden fazla kişinin ALCOR şirketine kriyoprezervasyon için kaydolduğu ve 100’e yakın evcil hayvanın da dondurulduğu bilinmekte.

 

Bu insanları yeniden canlandırmanın mümkün olup olamayacağı henüz netlik kazanmış değil ancak insanlar yine de bilim alanında yaşanan gelişmelere umutla bakarak yıllar sonra yeniden dirilmenin mümkün olabileceğine inanıyor. Ancak kendi yaşadığı zamandan çok farklı tüm sevdiklerinin olmadığı bir zamana uyanmak düşüncesi de bazı insanlar için ürkütücü ve travmatik bir anlam taşısa da, bazı insanlar için ilginç bir deneyim olarak değerlendirilmekte.

 

Türkiye’de Dondurulmuş İnsanlar

 

Güner Kuban, Alcor firmasıyla 1992 yılında dondurulma anlaşması imzalamış cryonics projesine dahil olmuş ilk kişidir. Anlaşma imzalayan 16 Türk’ün kendisine başvurduğu bilinmektedir. Türkiye’de yaşayan Güner Kuban verdiği röportajlarda; Türkiye’de dondurulmuş insanlar içerisinde boş bir tabutla cenaze merasimi yapılmış ünlü bir iş adamının öldükten sonra dondurulmak üzere Amerika’ya gönderildiğini açıklamıştır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir