En'ler Listesi

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Kimimizin hayallerini süsleyen kimimizin ise asla ve asla erişemeyeceği, hayal ederken dahi tereddüde düşeceği dünyanın en iyi olan üniversitelerinin olduğu bu listeyi yaparken epey zorlansak da şuna kesin eminiz ki diğeri diğerinden daha eksik değil. Belki bazı farklılıklar olsa da hem dünyanın hem de ülkemizin bünyesinde bulunan işte en iyi 10 üniversite sizlerle.

 

1) Massachusetts Teknoloji Enstitüsü: Bilim, Mühendislik gibi önemli alanlarda öğrenci yetiştiren ABD’nin en iyi üniversiteleri arasında olan hatta dünyada sayılı üniversiteler arasında olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü 1.sırada.

 

2) Oxford Üniversitesi: İngiltere’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinden olan hatta İbrahim Tatlıses denildiğinde dahi aklınıza gelen bir üniversitedir. İbrahim Tatlıses’in o meşhur repliği: Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?

 

3) Boğaziçi Üniversitesi: Ülkemizin önde gelen sayılı üniversitelerinden olmasının yanı sıra dünyada da belli bir statüye sahip olan Boğaziçi Üniversitesi ülkemizin en iyi komedyenlerinden Cem Yılmaz’ın da mezun olduğu okuldur.

 

4) Harvard Üniversitesi: ABD’nin önde gelen üniversitelerinden olan birçok filme konu olmayı başarmasının yanı sıra dünya çapında başarılı öğrencilerin yetişmesini sağlamış olmasıyla da bilinir. 1636 yılından beri hizmet vermektedir.

 

5) Orta Doğu Teknik Üniversitesi: Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan, Ankara’da bulunan bu üniversite 25.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

 

6) Cambridge Üniversitesi: İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden olan Cambridge dünyada da sayılı üniversiteler arasında yer almaktadır. Kuruluşu çok eskiye dayanır. Köklü bir üniversitedir.

 

7) Koç Üniversitesi: Ülkemizin en zengin ailelerinden olan Koç Holding katkılarıyla kurulan ve ülkede elit bir öğrenci kitlesine ev sahipliği yapan bu üniversite ülkemizin ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır.

 

8) Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi: ABD’de bulunan ve sayılı üniversiteler arasında olan eğitim kuruluşlarındandır.

 

9) İstanbul Teknik Üniversitesi: Türkiye’nin ilk üniversite statüsünde sayılan eğitim kuruluşudur. Köklü ve kaliteli bir üniversitedir.

 

10) Bilkent Üniversitesi: Ankara’nın, Türkiye’nin ve dünyanın iyi üniversitelerindendir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir