En'ler Listesi, Genel Kültür, İlginç Bilgiler, Tarihi Bilgiler

En Acımasız 15 Nazi

2. Dünya Savaşı’nın başlamasına, milyonlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan Naziler, başta Yahudiler olmak üzere birçok insanı öldürmüş, sakat bırakmış ya da yaralamıştır. Kötülükleri ile ünlü Naziler arasında daha kötü ve daha acımasız olanlar da vardı.

 

İşte En Acımasız 15 Nazi ;

 

1. Ernst Kaltenbrunner: RSHA Başkanı olarak görev yaptı. Sovyetler, Almanya’ya yaklaştığında toplama kamplarındaki esirlerin öldürülmesini emrini verdi. Yakalanarak idam edildi.

 

2. Josef Kramer: Belsen Kasabı lakaplı Nazi, Belsen Kampındaki gaz odalarından sorumluydu. Müttefikler kampı ele geçirince, 13000 ceset onları bekliyordu. İdam edildi.

 

3. Ilse Koch: Buchenwald Cadısı olarak ünlenen Nazi, Buchenwald Toplama Kampı’ndaki esirlere yaptıklarıyla ünlüdür. Öldürttüğü esirlerin derilerinden eşya yaptırmaktaydı. Ömür boyu hapis ile cezalandırılmıştır.

 

4. Paul Blobel: Einsatzgruppe C’in Sonderkommando AA ekibinin başıydı. 59,018 Kişinin ölümünden sorumlu tutularak asıldı.

 

5. Franz Stangl: Sobibor ve Treblinka İmha Kamplarının komutanı. Savaşın sonunda ailesiyle kaçtı. 1951’de Brezilya’ya göç ettiler. Daha sonra yakalandı ve ömür boyu hapse mahkûm oldu.

 

6. Joseph Goebbels: Nazilerin Propaganda Bakanı. Hitler’in ölümü sonrasında kısa süreliğine 3. Reich Şansölyeliği yaptı. Ailesiyle birlikte intihar etti.

 

7. Hermann Göring: Alman Hava Kuvvetleri Komutanı. Toplama kampları fikrinin mucididir. Savaşın sonunda, ailesiyle birlikte teslim oldu, idam kararı verilince de siyanür içerek intihar etti.

 

8. Friedrich Jeckeln: SS-Obergruppenführer ve Polisin başıydı. Yakalandı ve 100.000 kişinin ölümünden sorumlu tutularak idam edildi.

 

9. Oskar Dirlewanger: Dirlewanger Lejyonunun başındaki isim. Oder cephesinde ağır yaralanıp Bavyera’ya gönderilmiştir. Tutuklanıp tutsak kampına gönderilmiş ve orada ölü olarak bulunmuştur.

 

10. Odilo Globocnik: Yugoslav partizanlarla mücadele ile görevliydi. Savaşın sonuna doğru yakalanınca intihar etti.

 

11. Adolf Eichmann: Yahudi sorunu ile ilgili bölümün başındaydı. 2 milyon Yahudi’yi öldürmekle suçlanmıştır. Arjantin’e kaçtı, daha sonra yakalanıp idam edildi.

 

12. Joseph Mengele: Ölümcül deneyleri ile ünlü Nazi doktoru. 2 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutulmuştur. Brezilya’ya kaçtı, inme sonucu öldü.

 

13. Reinhard Heydrich: RSHA başkanlığı yaptı. 11 milyon Yahudi’nin ölümünden sorumlu tutulmuştur. 1942’de bir saldırıda hayatını kaybetti.

 

14. Heinrich Himmler: SS’lerin başındaki isim. Soykırım planının mimarıdır. Savaşın sonunda yakalandı ve intihar etti.

 

15. Adolf Hitler: İsmi bile yeterli olan Hitler, yakalanacağını anlayınca eşi Eva Braun ile birlikte intihar etti.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir