En'ler Listesi, İlginç Bilgiler

En İlginç 10 Deney

Dünyada gün geçtikçe yeni deneyler ve yeni buluşlar yapılmaktadır. Her hafta bilim dergilerine konu olan ilginç deneyler her gün artmakta. Bazı deneyler hayat kurtarıcı olabiliyorken bazı deneyler ise yeni bilgiler edinmemizi sağlayabiliyor. İlginç deneyleri tasarlarken bir laboratuvar ortamı gerekse de bazen ev ortamında da ilginç deneyleri tasarlamak mümkün. En ilginç 10 deneyler arasında olan bir kaç deneyden bahsedelim.

 

1. Philadelphia Deneyi

2. Isd Verilen Fil

3. Ölü Canlandırma Deneyi

4. Nikola Tesla Köprü Deneyi

5. Frankenstein’in Köpekleri

6. Mamut Klonlama

7. Kusmuk İçen Doktor

8. Kendi Kalbiyle Oynayan Adam

9. Frankenstein

10. LDS ile Uçmak

 

İlginç deney yapımı eskiden günümüze oranla daha yüksektir. Bilim ve teknolojinin az olduğu dönemlerde insanlar deneylerini çoğunlukla bir insan üzerinde denemişlerdir. Bu durumun sonuçları her zaman iyi şeyler doğurmamıştır. En ilginç 10 deney arasından birkaçından bahsedersek;

 

Philadelpiha Deneyi

 

Einstein’in birleşik kuramlar deneyine dayanarak yapılan bir “ışınlanma” deneyidir Philadelphia Deneyi. Ciddi bir askeri gizlilik çerçevesinde gerçekleştirilen bu deney iddialara göre 104 askerin Philadelpiha Deniz Üssü’nde kaybolması ve daha sonra 640 km ötedeki Norfolk Deniz Üssü’nde bulunmalarını anlatıyor. Deney anlatılanlardan ibaret olsa da deney sırasında gerçekleşen olaylar biraz şaşırtıcıdır. Deneyde yer alan kişilerin açıklamaları sayesinde sonuçlar kısmen öğrenilmiş olsa da gizlilikten dolayı deneyin tamamen gerçek olduğu hala şüphelidir.

 

LSD Verilen Fil

 

Bu deney bilim tarihinde yapılan en korkunç deneyler arasında yer alıyor. Warren Thomas fil davranışlarını inceleyen bir bilim adamıdır. Fil deneyini bizzat kendisi gerçekleştirir. 1962 yılında Lincoln hayvanat bahçesinde bir insanın kullanabileceğinden tam 3000 kat lsd verilerek filin davranışları gözlenmek için yapılıyor. Truko isimli filde beklenen bir delilik davranışı olarak bilinen “must” durumu ortaya çıkması düşünülüyordu. Fakat doz aşımı sebebi ile 1 saat sonra hayvanın cansız bedeni bulundu. Bu deney bilim tarihinde yapılan en acımasız deney olarak adlandırılır.

 

Ölü Canlandırma Deneyi

 

Dahi bir çocuk olan Robert E. Cornish, 18 yaşında California Üniversitesinden mezun olduktan sonra 22 yaşında doktorasını tamamladı. Dahi bir bilim adamı olan Robert. E. Cornish’in tek takıntısı ölü insanları yeniden canlandırma yönündeydi. Ölü hayvanlara adrenalin ve antikoagülanlar vererek onları kısa sürede olsa hayata döndürmeyi başardı. Dahi bilim adamı yaptığı bu deneyde hayvanlarda görme bozukluğu oluştuğunu ve beyin fonksiyonlarının tam çalışmadığını kanıtlamış oldu. Robert E. Cornish bu deneyini insanlar üzerinde denese de hayvanlarda olduğu gibi bir başarı elde edememiştir.

 

Mamut Klonlama

 

Hwang Woo-Suk teriyojenoloji ve biyoteknoloji alanında yaptığı çalışmalarla profesör ünvanı alan bir bilim adamıdır. Mamutlarla ilgileniyordu ve en büyük hayali bir mamutu klonlamaktı. Mamut klonlamak oldukça masraflı bir işti ve bu deney sırasında milyon dolarlar harcadı. Fakat bilim dünyasından etik kurallarını çiğnediği gerekçesi ile çalışması durduruldu ve dışlandı.

 

Frankenstein

 

Frankensetin film ve kitaplar sayesinde en çok merak edilen bir deney olmuştur. Simyager Conrad Dippel zamanının birçoğunu Frankenstein Kalesi’nde geçirip kendi ruhunu başka bir ruha aktarmaya çalışıyormuş. Söylentilere göre bir huni, bir hortum ve yağlama maddesi kullanarak mezardan çıkardığı ölülere kendi ruhunu aktarmaya çalışıyormuş. Kasabaya yayılan korku ve endişe sayesinde kasabadan ayrılmak zorunda kalmış.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir