En'ler Listesi, İlginç Bilgiler

En İlginç 10 Hastalık

İnsanların çoğu grip, soğuk algınlığı gibi basit hastalıkları ya da kanser, verem gibi ağır hastalıkları veya artık kronikleşmiş sürekli devam eden şeker, kalp, tansiyon gibi hastalıkları bilmektedir. Bunların yanın da daha önce belki ismini bile hiç duymadığınız çok garip hastalıklar da olduğunu biliyor muydunuz? Çoğu kimse bu tarz garip hastalıkları duymamış olabilir. Sizlerin de ilgisini çekecek ilginç olan 10 hastalık hakkında şunlar söylenebilir:

 

1 – Hematidrosis: Halk arasında kan hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta kılcal damarlar çatlayarak vücut sıvılarının dışarı atıldığı yerlerden kan da dışarı atılır. Dışarı atılan bu kan bazen ağlarken veya göz yaşarması sırasında gözden de çıkabilir. Ve gözde oluşan bu görüntü kişinin kan ağlamış gibi gözükmesine sebep olur. Kan ağlama hastalığı adını bundan almıştır. Kişilerin aşırı stres altında kaldığı zamanlarda ya da aşırı duygusal olduğu zamanlarda kılcal damarlar yaşanan bu gerginlik sonrası çatlayarak ortaya çıkar.

 

2 – Cotard Sendromu: Halk dilinde yürüyen ceset sendromu olarak da isimlendirilen bu hastalığa yakalanan kişiler psikolojik rahatsızlıkları sebebi ile kendilerinin ölü olduklarını zannederler ve etrafında bulunan insanları da buna inandırmaya çalışırlar. Kendilerinin zaten ölü olduğunu düşünen bu insanlar intihar girişimlerinde bulunarak hayatlarına son vermek isteyebilirler.

 

3 – Alien Hand Sendromu: Halk arasında yabancı el sendromu olarak anılan hastalıkta kişinin ellerinden birisinin istem dışı bir şekilde hareket etmesidir. Nörolojik hastalıklardan biri olan bu hastalıkta kişinin bir eli beyninde var olan bir hastalıktan ötürü istem dışı hareket eder. Dışarıdan bakıldığında bilerek yapıyormuş gibi görülse de beyindeki bir bölüm kişinin istemi dışında çalışması sonucu bu olay gerçekleşir. Bu hastalık; epilepsi hastalar da ya da çeşitli beyin ameliyatları sonucunda beyne verilen hasar sonucu ortaya çıkar.

 

4 – Progeria: Halk arasında erken yaşlanma olarak isimlendirilen bu hastalık sebebi ile kişi bir yılda on yaş birden yaşlanarak erken yaşta çöküyor. Çok nadir görülen bu hastalığa yakalanan kişiler en fazla 13 yıl yaşıyor. Doğuştan gelen bu hastalık daha bebek anne karnında iken hücrelerinin yaşlanmasına sebep oluyor.

 

5 – Osteogenezis İmperfekta: Kemiklerin cam gibi kırılması olarak da isimlendirilen hastalıkta kişinin kemikleri çok hassas bir yapıya sahip olup basit olaylar da bile cam gibi kırılabiliyor.

 

6 – Albinizm: Bu hastalığa yakalanan kişilerin ciltleri ve saçları doğuştan beyaz oluyor. Bu hastalığa insanın cildine, saçına ve göz rengine renk veren melanin pigmenti sebep oluyor. Normal insan vücudunda az bulunan melanin pigmenti bu hastalığa yakalanan kişilerde hiç bulunmamasından dolayı her yaşta beyaz bir bedene ve beyaz saçlara sahip olmaktalar.

 

7 – Makropsi: Kişilerin etrafında bulunan eşyaları olduğundan çok daha büyük görme hastalığıdır.

 

8 – Mikropsi: Etrafta bulunan eşyaları beynin olduğundan farklı algılayarak çok küçük görmesi durumudur.

 

9 – Teleopsi: Çevredeki eşyaları olduğundan daha farklı bir şekilde kendinden çok uzakta görme.

 

10 – Pelopsia: Çevrede bulunan eşyaları kendine olduğundan çok daha yakında görme.

 

NOT: Yukarıda bahsedilen son dört hastalık birbirlerine oldukça benzemektedir. Hatta Alice Harikalar Diyarında Sendromu diye bilinen hastalığın farklı türlerini oluşturmaktadır. Genellikle çocuklarda görülen nörolojik bir rahatsızlıktır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir