En'ler Listesi, İlginç Bilgiler

En İlginç 10 Yasak

Yasaklar, toplumun ahlaki davranışlarını denetlemek için koyulan kurallardır ve gerçeği söylemek gerekirse bazıları sağlıklı bir sosyal yaşam yaşamamız için kesinlikle gereklidir. Fakat çoğu gerekli sınırlamanın arasında, bu yasağı koyarken ne düşünüyorlardı diyebiliriz. İşte yaptığımız bu listeyle size, bize göre dünyadaki en ilginç 10 yasağı açıklayacağız!

 

10. Okullarda Ketçapların Yasaklanması

 

Fransa’daki tüm okul kantinlerinde, ketçap kullanımı kesinlikle yasaktır. Mutfağıyla ünlü olan Fransa, gençlerin her şeye ketçap sıkma alışkanlığından oldukça rahatsız olmuş ve okul kantinlerinde ketçabı yasaklamıştır. Milli bir kültür olan yemeğin, bir sos ile bozulmaya uğramasını önlemek için koyulan bu yasak, listemizin onuncu sırasında!

 

9. Sakız Çiğnemek!

 

1992 yılında, Singapur hükümeti; sakız satılmasını ve çiğnenmesini tüm halka yasakladı. Bunun sebebini tam olarak bilmesek de, ilginç bir yasak olduğu kesin. 2004’ten itibaren, sağlık problemi olan hastalara doktor reçetesiyle sakız verilebiliyor… Fakat sağlıklı bireyler için, sakız çiğnemek oldukça illegal bir alışkanlık.

 

8. Alışılmadık Bebek İsimleri

 

Danimarka, İsveç ve Yeni Zelanda’nın da içinde bulunduğu birkaç ülkede yeni doğan bebeklere devletin belirlediği isim listesi dışında bir ad vermek yasak! Bu liste dışına çıkmak isteyen ebeveynler, kiliseden özel izin almak zorunda kalıyor.

 

7. Öpüşmek

 

Belki de en garip yasaklardan biri olan öpüşmek, Arkansas’ın Little Rock kasabasında illegal… Sokak, cafe vb. kamu alanlarında öpüşen çiftler hapisle cezalandırılmakta.

 

6. Ağlamak Yok!

 

Yine ABD’den ilginç bir yasak. Kaliforniya eyaletinde kilisede günah çıkarırken ağlamak suça bulaşmakla aynı şey.

 

5. “Napolyon”

 

Fransa’da evcil ya da vahşi bir domuza Napolyon ismi verilmesi kesinlikle yasaktır!

 

4. Çikolata

 

İngiltere’de yaşayan kadınların toplu taşıma araçlarında çikolata yemeleri illegal sayılmaktadır.

 

3. İnekler ve Sarhoşlar

 

İskoçya’da, inek sahibi herhangi bir bireyin sarhoş olması suç kabul edilmektedir. Nedeni bilinmez… Ama yasaktır.

 

2. İç Çamaşırı

 

Tayland’da, iç çamaşırı giymeden dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır. Nereden anlayacaklarını bilmiyoruz, ama bu durum fark edilirse hapis cezasına çarptırılabilirsiniz!

 

1. Kelebekleri Rahatsız Etmek!

 

Yine ABD, Kaliforniya’dan ilginç bir yasak! Kelebekleri bilerek ve isteyerek rahatsız etmek illegal sayılmakta…

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir