Tarihi Bilgiler

Endüstri Devriminin 1. Dünya Savaşının Çıkmasındaki Rolü Nedir?

Birinci Dünya Savaşının başlaması, aslında oldukça uzun bir sürecin yansımasıdır. Bu süreci doğru anlayabilmek için yaklaşık bir dört yüz yıl boyunca Avrupa’da yaşanan çeşitli olayları gözden geçirmek gerekecektir.

 

Coğrafi Keşifler

15. Yüzyılda ticaretin merkezi olan İpek ve Baharat yolları, Müslümanların kontrolündeydi. Bu bölgede Osmanlı İmparatorluğunun gücü tartışılmaz derecede büyüktü. Bunu gören Avrupalılar yeni ticari getiriler sağlayacak yollar aradı ve yeni yerler keşfetme çabasına girdiler. Portekizliler tarafından başlatılan coğrafi keşiflere, daha sonra İspanya’da destek verdi. Bu sayede Vasco De Gama, Ameriko Vespuçi, Kristof Colomb gibi kaşifler tarafından Hint deniz yolu, Bahama adaları ve Amerika kıtası gibi yerlerin keşfi gerçekleşti.

 

Sömürgecilik Hareketleri

 

Keşfedilen bu bölgeler gerek tarım ürünleri, gerekse yer altı madenleri açısından bir hayli zengindi. Bu bölgeleri ele geçiren devletler, bu zenginlikleri kendi ülkelerine taşıyarak ticari alanda kendileri için mükemmel bir zemin hazırladılar. Avrupa’da o güne kadar hiç görülmeyen domates, şeker kamışı, vanilya gibi ürünler hem dikkat çekmiş, hem de maddi anlamda büyük getiriler sağlamıştır.

 

Endüstri Devrimi

 

Bu yeni ürünlerin işlenmesi ve başka ülkelere ihraç edilmesinden doğan çaba, Endüstri Devriminin ilk adımıdır. Aynı zamanda bu dönemde yaşanan Rönesans hareketleri ile bilim ve teknik alanlarında yaşanan gelişmeler buharlı makinelerin icadına ve fabrikaların kurularak seri üretime geçilmesine imkan sunmuştur.

 

İşte bundan sonrası Endüstri devriminin 1. Dünya Savaşının çıkmasındaki rolü nedir? Sorusunun cevabını vermektedir. Bu üretimler sayesinde maddi refaha eren Avrupa ülkeleri zenginlikte adeta birbirleriyle yarışırken, ham maddelerini sağladıkları sömürge ülkelerini paylaşma konusunda bir anlaşmazlığa düşmüşlerdi. Ticaret konusunda da rekabet halinde olan bu ülkelerin arasındaki soğukluk, gün geçtikçe artmış ve 1. Dünya Savaşının başlamasının en temel nedenlerinden biri haline gelmiştir.

 

Buraya Tıklayarak Sanayi Inkılabı Nedir ? Adlı Yazımıza Ulaşabilirsiniz.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir