İlginç Bilgiler, Komplo Teorileri

Ezoterik Gizemli Örgütler

Ezoterik kelime anlamı olarak, içrek, içe ait anlamlarına karşılık gelmektedir. Ezoterizm ise, mühim bir mevzu, konu hakkında bilinen sırların, öğretilerin konunun dışında kalan, sırları anlayabilecek kapasiteye sahip olmayan kişilerden saklanması; seçilmiş kişiye konu sahibinin (üstad) öğretmen-öğrenci ilişkisi çerçevesinde sırları aktarması anlamına gelir. Ezoterik terimine ise tarihte ilk defa Aristoteles felsefesinde ”ezoterik ve egzoterik” olarak karşılaşılmıştır.

 

Ezoterizmin felsefesi bile ezoterik örgütler hakkında az çok fikir vermektedir. Ezoterizm felsefesinde öğretiler, bilgiler, sırlar; seçilmiş kişilerin kendilerini kanıtlaması ve zorlu bir sınav sürecine tabi tutulması, dahil olacağı gruba layık olduğunu kanıtlaması üzerine aktarılır. Yüzlerce yıl boyunca ezoterik öğretilerin bozulmadan bugüne ulaşmasının sebebi, bu öğretileri layıkıyla taşıyabilecek kimselerin seçilmesinde özen gösterilmesi, seçilen kişilerin azlığı, öğretilerin gelişen çağa ayak uydurması sayesinde sağlanmıştır.

 

Tarih Boyunca En Çok Merak Edilen Ezoterik Topluluklar Örgütler

 

En çok merak edilen ezoterik örgütler sıralamasında Illuminati, ilk sırada yer alan örgüttür. ”Aydınlanmış Olanlar” anlamına gelen İlluminati, 1776’da Adam Weishaupt ve beş profesör tarafından kurulmuş bir örgüttür. Kuruluş amacı ise; toplumu dini sömürülerden, kilise baskısından kurtarmak, dini tabuları yıkmak olan illuminati bünyesinde çok değerli bilim ve sanat insanlarını toplamıştır.

 

Daha sonra örgüt dağıtılmış olsa da gizlice tekrar kurulduğu ve amacının dünyayı ”tek elden yönetmek” olduğu varsayılmıştır. Popüler kültür içerisinde birçok ismin illuminati üyesi olduğu iddia edilmekte ve basın yayın görsellerinde, illuminati ile özleştirilen ”üçgen, piramit, güneş, tek göz” gibi sembolleri kullanmaktadırlar. Ne illuminati’nin hala varlığını sürdürdüğü kanıtlanabilmiştir ne de bu popüler isimlerin örgüte dahil oldukları. Illuminati hakkında en çok komplo üretilen gizli örgüt olma özelliğini uzun yıllar koruyacak gibi.

 

İsmine aşina olduğumuz diğer bir ezoterik örgüt Opus Dei. Kelime anlamı olarak Latince de ”Tanrı’nın Eseri” anlamına gelmektedir. 1950 yılında papalık tarafından resmen kabul edilen örgütün tam ismi ”Sociedad de la Santa Cruz de Opus Dei” İspanyol asıllıdır. Dünyada yetmiş ülkede varlığını sürdüren, bir milyona yakın taraftarı olan en büyük Katolik örgüttür. Sadık Katolik iş adamları, ünlü simalar, bilim insanları tarafından içeriden beslenen örgüt Dan Brown’un kitabıyla bilinmeyen kitlelerle de tanışmış oldu. Örgütün amacı Tanrı’nın sözlerini örgüt üyeleri vasıtası ile toplum içinde yaymak olarak lanse edilse de gerçek amacın ne olduğu tartışılır.

 

Adını sembolize edildiği figürlerden alan Gül ve Haç Kardeşliği en esrarengiz örgütlerden biri olarak bilinmektedir. Kurucusu Christian Rosenkreuz olduğu tahmin edilse de bu ezoterik örgütün temellerinin eski Mısırda atıldığı rivayet edilmektedir. Örgüt felsefesinin tantrik sekse (orgazmı uzatmak ve güçlendirmek için partneri doğaüstü kabul etmek) dayanması ile 1600’lü yıllarda dinsel sapkınlık suçlaması ile kapatılmıştır.

 

Tavistock adlı örgüt Dünya üzerinde yaşandığı var sayılan psikolojik savaşı başlatan ve yöneten örgüt olarak tanımlanmaktadır. Örgütün amacı bireylerin zihinsel aktivitelerinin kontrolünü ele geçirerek Dünya’yı yönetmek olduğu düşünülmektedir. İlluminati, Gül ve Haç Kardeşliği ve diğer masonik örgütlerden daha aktif ve daha tehlikeli olduğu sanılmaktadır.

 

Kara güneş örgütü Thule örgütü içinde elit örgüt üyelerinin oluşturduğu bir gruptur. Örgütün felsefesi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Zamanda yolculuk yapabilmeyi ve üstün zekâlı bir ırk oluşturmayı hedefler. Thule örgütünün merkezi birinci dünya savaşından sonra İstanbul’da hizmet vermiştir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir