Genel Kültür

Gece Yemeklerinin Sağlığa Zararı Var Mıdır ?

Yemek yemek hepimizin hayatında bir vazgeçilmezdir. Tabi zaruri de bir ihtiyaçtır. Eskiye nazaran artık çeşitli tatlarda, farklı kültürlerin de örnekleriyle yepyeni lezzetler ortaya çıkarabiliyoruz. Bu da ister istemez yemek yeme isteğimizi doruk noktasına çıkartabiliyor.

 

Dünyada birçok insan yemeğe düşkündür. Yemek yemek onlar için bir yaşam biçimidir. Hatta öyle ki bir günde tüketilmesi gereken öğünü fazla fazla tüketebilirler. Örneğin; akşam yemeklerinden sonra gece yatmadan evvel yemek yemek…

 

Gece Yemeklerinin Sağlığa Zararı Var Mıdır?

 

Elbette sağlığa oldukça zararı var. Sonucunda çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmak mümkündür. Bunların başında obezite ve reflü geliyor. Oranlara bakılınca obezite tüm dünyada artış göstermekte. Düzensiz beslenmek, spordan uzak kalmak, gece yatmadan evvel yemek yemek… Birçok faktör buna neden olabilir. Uyurken metabolizma yavaşladığından akşam geç saatlerde yenilen yiyecekler yağ olarak bize geri döner. Bu da ister istemez obeziteye davetiye çıkartır. Düzenli bir egzersiz ve düzenli beslenme biçimiyle obeziteden korunmak mümkün. Bunun dışında bahsettiğimiz rahatsızlıklardan bir tanesi de reflü. Reflü, mide girişindeki kapak sisteminin bozulmasıyla meydana gelir.

 

Normalde yemek yediğimizde yutma işlemi sırasında yemek borusunun alt ucundaki kapak sistemi açılır; yutma işlemi sona erdikten sonra da bu kapak kapanır. Reflü hastalığında bu kapak çalışmaz ve açık kalır. Bu sebeple yemekten sonra artan asit miktarı ile midedeki öz su yukarı doğru çıkabilir ve göğüste yanmaya, ağza acı su gelmesine, diş çürüklerine, faranjite kadar birçok rahatsızlığa sebep olur. Bu rahatsızlıklar geceleri daha sinir bozucu hal alabilir çünkü yattığımızda vücudumuz yatay bir pozisyon alır ve mide öz suyunun yukarı çıkması daha da kolaylaşır. Hele bir de yatmadan önce yemek yediyseniz vay halinize… Yemek yedikten sonra mide daha fazla asit üretir ve problemler artar. Bu yüzden yatmadan evvel yemek yemek oldukça sıkıntılı bir hale dönüşebilir.

 

Tüm bunların dışında sayılabilecek başka örnekler de var elbet. Sadece bu iki örnek bile gece yatmadan önce yemek yemenin sağlığa verdiği zararları anlamamıza yardımcı olabilir. Yaşam tarzımızı değiştirmek, spor yapmak, beslenme düzenimizi ayarlayabilmek sadece bu tip olumsuzluklardan değil; birçok hastalığa karşı da bizi koruyacaktır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir