Genel Kültür

Genel Sağlık Bilgileri

Yaşamımız boyunca birçok yiyecek tüketmekteyiz. Peki, bu yediğimiz besinlerin yapılarında hangi besin grupları bulunuyor? Ayrıca bu besin gruplarının vücudumuzdaki rolleri neler? Genel sağlık bilgilerini birlikte öğrenelim.

 

Karbonhidrat

 

Hepimizin bildiği gibi karbonhidratlar vücudumuza enerji veren besin gruplarından biridir. Vücudumuzun gereksinim duyduğu karbonhidratları günlük yediğimiz besinlerde farkında olmadan tüketmekteyiz. Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayrılmaktadır. Basit karbonhidratlar çay şekeri, reçel, bal, süt gibi örneklerle sıralanabilir. Bununla beraber kompleks karbonhidratlar ise sıkça tükettiğimiz ekmek, makarna, pirinç gibi besin maddeleridir.

 

Yağlar

 

Evet, yağlar da karbonhidratlar gibi vücudumuza enerji sağlarlar. Fakat bilinmedik bir özellikleri daha vardır. Yağların içinde çözünen vitaminleri vücutta tekrar kullanılmasını sağlar. Fakat unutulmamalıdır ki yağlar fazla yendiğinde vücudumuza zarar verir. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir.

 

Örnek verecek olursak eğer cips, mayonez ve tereyağı. Bu yüzden katı yağlar yerine sağlıklı beslenmek için sıvı yağlar tüketmeliyiz. Bilinmedik bir özellikleri ise yağların canlıları soğuktan koruma gibi özellikleri de vardır. Deri altında depo edilen yağlarımız vücudumuzun ısısını korur. Sağlıklı tükettiğimiz deri altındaki yağlarımız ise bizi darbelere karşı korur.

 

 

Protein

 

Proteinlerin yapı taşı aminoasitlerdir. Bu küçük yapıdaki aminoasitler ise vücudumuzdaki organların en küçük birimi olan hücrelerin esas yapısını oluştururlar. Proteinlerin bilinmedik birçok özellikleri vardır. Bunlar; yıpranan dokuların yenilenmesinde, vücuda dıştan gelen mikroplara karşı savunmasında üstlendikleri görevler olarak sayabiliriz.

 

Bizlerin vücuduna giren proteinler iki türlüdür. Bunlardan biri bitkisel diğeri ise hayvansal kaynaklıdır. Bitkisel kaynaklı olarak vücudumuza giren besinlere örnek olarak kuru fasulye, nohut, mercimek verilebilir. Hayvansal kaynaklı olan proteinler ise süt, yoğurt, peynir, et gibi besinlerdir.

 

Vitaminler

 

Vitaminler vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar. Daha açık söyleyecek olursak vücudumuzdaki kimyasal olayların çalışmasını düzenlerler. Hepimizin bildiği birçok vitamin vardır. Bunlar A, B, C, D, E ve K olarak sıralanır. İçinde vitamin olan yiyeceklerimiz ise sebze meyve ve balıktır.

 

Su ve mineraller

 

Her gün içtiğimiz su vücudumuzda düzenleyici olarak görev alır. İnsan vücudunda su %70 oranında bulunmaktadır. Bu yüzden bizler için su oldukça önemlidir. Su ve mineraller ise tüm besinlerde bulunur.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir