Genel Kültür, İlginç Bilgiler

Göktaşı Nedir Ve Nasıl Oluşur ?

Göktaşı, İnsanoğlunun yıllardan beri süregelen meraklarından biri olan, bazen de başka dünyalardan geldiği sanılan ve bunu yıldız kayması olarak nitelendirse de aslında bu uzayda hareket eden katı cisimlerin atmosfere girmesi ile başlayan bir serüvendir.

 

Diğer bir adı ise meteordur. Latincede gökyüzünde gerçekleşen olağanüstü olayları ifade eder. Ortalama olarak yeryüzüne yılda birkaç bin meteor düşer. Dünya yüzeyinin büyük çoğunluğu sularla kaplı olduğu için birçoğu okyanuslara düşer.

 

Nasıl Oluşurlar?

 

Güneş sistemindeki cisimlerin atmosfere düşerek yüksek hızda hava ile sürtüşmesi sonucunda akkor yapıya sahip olup geceleri yıldız kayması şeklinde görülen varlıklara göktaşı denir. Yeryüzüne düşüp parçalanan meteorların içerisinde bulunan demir ve nikel yapılı olan taşlar parçalanamaz. Çok hızlı bir şekilde yere saplanırlar. Çok değerli olan meteor taşları bu şekilde oluşur.

 

Meteorların birçoğu yeryüzüne düşmeden önce atmosferde yok olurlar. Ancak bazı meteorlar atmosferde karşısına çıkan engeli aşıp yeryüzüne düşebilirler. Bunların bazıları küçük boyutta olsa da bazıları büyük olabiliyor. Şimdiye kadar atmosferde yok olmayıp yeryüzüne düşen meteorların açtıkları büyük hasarlar şu şekilde sıralanır;

 

  1. Barringer Krateri (ABD)
  2. Bosumtwi (GANA)
  3. Deep Bay (KANADA)
  4. Aorunga Krateri (AFRİKA)
  5. Gosses Bluff (AVUSTRALYA)
  6. Mistastin Gölü (KANADA)
  7. Clearwater Gölleri (KANADA)
  8. Kara-kul (TACİKİSTAN)
  9. Manicouagan (KANADA)
  10. Chicxulub (MEKSİKA)

Bugüne kadar yeryüzüne düşen en büyük göktaşı Namibya da bulunan Hoba göktaşıdır.

 

Meteor Yağmurları

 

Gök cisimlerinden kopan meteorların birkaçı galakside başıboş dolaşırken birkaçı da atmosferin çekim alanına girmektedir. Bu sırada göktaşları uzayda yüksek hızda ilerlerken ışıklı izler bırakır. Bu izler hava ile sürtünür. Bu sürtünmenin sonucu kızışma oluşur. Gökyüzünde gerçekleşen bu olaya meteor yağmuru denir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir