Genel Kültür

Hangi Spor Türü Daha Çok Zayıflatır ?

Bu soruyu cevaplamadan önce sporun gerekliliğini ve sporun sadece zayıflamak için değil de bir keyif ve zevk meselesi olduğunu aklımıza yerleştirmemiz gereklidir, yani tabiri caizse bunu bir hayat felsefesi haline getirirsek ve gerektiği gibi anlarsak bu bilinç bizi hedefimize götürecektir.

 

Bu soruyu etrafımızdan çok duyduğumuz bir gerçek. Bu sorunun cevabı kısa ve net: sağlığının elverdiği, fiziki anlamda size sıkıntı yaşatmayacak olan spor sizi en çok zayıflatacak spordur. Size şu hareketi veya bu hareketi yapın desem o hareketi sevmediğiniz takdirde veya size ağır geldiğinde o sporu yapmaktan sıkılacak ve bir zaman sonra bırakacaksınız o zaman yapılan sporun bir anlamı da kalmayacak. Ama tabi biz bu konuyu biraz açalım.

 

Yürümek, koşmak ve bisiklete binmek gibi sporlar hangi spor türü daha çok zayıflatır? Sorusuna örnek teşkil edebilir. İnsana dayanıklılık kazandıran sporlar ve bunlar daha çok kalori yakmanıza sebep olacağından dolayı daha iyi olur diyebiliriz. Bir de kas kütlesi için yapılan ağırlık idmanları var ama dayanıklılık için bahsettiğimiz sporlar daha etkilidir.

 

Bu konuyla ilgili başka bir önemli durum ise, bu sporları yaparken beslenmenize son derece dikkat etmeniz. İnsanlardaki yiyorum ama nasılsa spor yaparak geri veririm düşüncesi akıntıya karşı boşa kürek çekmekten öteye geçemez. Şunu da unutmamalısınız ki insan aldığı kiloları birkaç günde almadı ve bu kiloları da birkaç günde vermesi imkânsızdır. Onun için sabır bu işin en önemli unsurlarından biri.

 

Herkesin bir amacı vardır, spor yaparken bu amaçlardan biri de zayıflamaktır. Spor yaparken yanınızda birinin daha olması yani iki arkadaş olarak yapılırsa daha çok motive olunabilir. Bir de sık aralıklarla tartılmak ve işe yaradığını görmek de işlerin yolunda gittiğinin göstergesidir. Sonuç olarak pes etmeden sabırla ve düzenli olarak yaptığınız spor sizi zayıflatacaktır hatta daha fazlası hayata daha güzel bakmanızı sağlayacak, mutluluğunuzu artıracaktır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir