İlginç Bilgiler, Önemli Kişiler, Tarihi Bilgiler

Hiroo Onoda Kimdir ?

Hiroo Onoda, 1929 yılında Kamekawa köyünde doğmuş olup, aile ağacı eski samuray savaşçılarına dayanmaktadır. Onoda 17 yaşındayken orduda çavuş rütbesinde olan babası Çin ile Japonya arasında gerçekleşen bir savaşta ölmüştür. Onoda bunun üzerine radikal bir karar alarak 18 yaşında Japonya askeri birliklerine komando olarak katılır. Uzmanlık alanı gerilla taktikleri ve hayatta kalmadır.

 

Lubang Adası’na Gönderilişi

 

Hiroo Onoda, 26 Aralık 1944 tarihinde Filipinler’de bulunan Lubang Adası’na gönderildi. Bu askerler için Lubang Adası görevleri kesin ve netti:

 

Adadaki bütün düşman hareketlerini ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklar ve ne olursa olsun teslim olmayacaklar, gerektiği yerde kendi canlarını alacaklar. Onoda, adada hali hazırda bulunan Japonya birliklerine katılarak savaşmaya başladı. Fakat sayıları günden güne azalmaya başlamıştı. Kimisi öldürülüyor, kimisi esir alınıyordu. Belirli bir süre geçtikten sonra sadece Onoda ile birlikte üç asker kalmıştı. Savaşmaları gün geçtikçe daha zor bir hal alıyor, açlık işlerini çok zorlaştırıyordu. Sürekli yer değiştirmek zorunda kalıyorlardı. Onoda mantıklı bir karar vererek üç askeriyle birlikte, eteklerinde yaşadıkları dağın tepesine çıktı. Burada işleri biraz daha kolaylaşmıştı, rahat bir kamp kurmuşlardı.

 

Bitmek Bilmeyen Savaşın Başlangıcı

 

Onoda ve üç askeri bu şekilde dağın tepesinde yaşamaya, gerilla savaşını sürdürmeye devam ediyorlardı. Savaş biteli 4 yıl olmuştu ama savaşın bittiğinden Onoda ve üç askerinin haberi yoktu. Japonya ve Amerika, savaş bitiminden sonra bu durumu göz önüne alarak Onoda’nın yaşadığı ada ve benzeri adaların üstünde uçakla; savaşın bittiğine dair bildiriler dağıtıyorlardı. Onoda bu bildirilerin, broşürlerin hiçbirisine inanmıyor, Amerika’nın kendilerini kandırmaya çalıştığını düşünüyordu.

 

Yıllar geçiyor ve durumları daha da zorlaşıyordu, sonunda üç askerden Akatsu, Filipin askeri güçlerine teslim oldu. Akatsu savaşın bittiğini öğrendi. Adada kalan komutanı ve arkadaşları için elinden geleni yaptı, yetkilileri bilgilendirdi. Japon yetkililer bu durumu öğrendikten sonra Onoda ve arkadaşlarına savaşın bittiğini haber verebilmek için ellerinden geleni yaptılar. Ama ne yaparsa yapsınlar bütün denemeler başarısızlıkla sonuçlanıyor, Onoda ve geriye kalan iki asker hiçbir şekilde savaşın bittiğine inanmıyordu.

 

Savaşın Üstünden Geçen Onca Yıl

 

Bir gerilla taktiği sırasında arkadaşları Shimada vurularak öldürülür. Japon ve Filipin yetkililer, Onoda’yı tekrar ikna edebilmek için adanın her tarafına hoparlör yerleştirirler. Tabii bu çaba da nafiledir, Onoda inanmaz çünkü Shimada lokal polis tarafından vurularak öldürülmüştür. Yetkililer biraz daha ileri giderek Onoda’nın kardeşini adaya getirir ve konuşma yaptırır. Kardeşi, Onoda’ya savaşın bittiğini ve artık eve dönmesi gerektiğini anlatır ama Onoda buna da inanmaz, Amerikalıların tıpkı kardeşine benzeyen birini getirdiklerine inanır. Onoda’nın bu kadar inatçı olmasının sebebi Japonya’nın son asker kalana kadar mücadele edeceğine inanmasıdır ve kendisi hâlâ hayattadır. Takvimler 1965’i gösterdiğinde Onoda ve Kazuka, savaşın gidişatını öğrenmek için bir radyo çalar. Radyoda at yarışı, şarkı programları ve buna benzer yayınlar yapılmaktadır ama bu bile onları savaşın bittiğine ikna etmez.

 

Onoda’nın Zorlu Mücadelesi ve 29 Yıl Savaş

 

Tarih 1972 olduğunda, Onoda ve Kazuka adada bulunan pirinç yığınlarını yakmaya karar verir. Bu karar onlara pahalıya patlar. Kazuka, pirinç tarlalarına yakın olan Filipin polisi tarafından vurularak öldürülür. Artık Onoda mücadelesinde tek başına kalmıştır ve yaşamı giderek daha da zorlaşmaktadır. 1974 yılında Japon üniversite öğrencisi Suzuki, Onoda’nın yaşadığı ormanda kamp yapmaktadır ve birbirleriyle karşılaşırlar. Suzuki, Onoda’ya her şeyi anlattı. Onoda bunlara inanmasının tek yolunun kendisine bu görevi veren binbaşının gelip tekrar emir vermesi olduğunu söylüyordu. Suzuki inat ederek Binbaşı Tomoyuki Yamashita’yı bulur ve adaya getirir. Bu 29 yıl savaş sürmesinin ardından Hiroo Onoda, 10 Mart 1974’de artık barışa kavuştu.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir