Komplo Teorileri

İkiz Kuleleri Amerika Mı Vurdu ?

Dünyada tüm dengeleri değiştiren bir tarih: 11 Eylül 2001. Bu tarihte Amerika’da gerçekleşen ikiz kuleler saldırıları artık dünyada hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösterdi. Amerika Birleşik Devletlerinde ikiz kulelere gerçekleştirilen intihar saldırılarında 3.000 kişi hayatını kaybederken binlerce kişi yaralandı. O günden sonra Amerika ve dünya için yeni bir düzen baş gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri istihbarat birimleri Taliban terör örgütü lideri Usame Bin Ladin tarafından talimat verildiğini bildirdiği saldırı için Amerikan Ordusunun Afganistan’ı işgal etmesini sağlamıştı. İslam ülkeleri için artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı.

 

Amerika Birleşik Devletleri ordusu ikiz kule saldırılarını bahane ederek Afganistan’ı işgal etti ve yıllarca burada Taliban liderini aradı. Daha sonra 2003 yılında nükleer füze bulundurduğunu iddia ettiği Irak’ı işgal etti. Fakat nükleer füze bulamadı. Ortadoğu’da zaman içerisinde savaşlar, isyanlar ve Amerikan ordusunun karıştığı kıyımlar gerçekleşti. Milyonlarca kişi öldü ve bir o kadar insan yaralandı. Milyonlarca kişi evsiz ve vatansız kaldı. İkiz kule saldırıları ile ilgili bazı komplo teorileri bulunmaktadır. Amerika’nın orta doğuya inmek için saldırıyı kendisinin yaptığı görüşü dünya genelinde milyonlarca insana hüküm sürdü. Peki, gerçekten ikiz kuleleri Amerika mı vurdu ?

 

Bu bir komplo teorisi olmasına karşın sonrasında gelişen olaylara bakılırsa inkâr edilemeyeceği de bir gerçek. İkiz kulelerin iki uçak ile yapılan saldırılar sonucunda bu kadar nizami çökmesi mümkün değil. Binlerce ton çelikten yapılan bu binalar o kadar kolay yıkılamaz. Tabanında büyük bir boşluk olan binanın yıkılması için binlerce santigrat derece ısı gerekli. Ve binanın tabanının şiddetli bir patlamaya maruz kalması gerekir. Amerika’nın saldırıları kendisinin yapması için ise birçok geçerli neden bulunmaktadır aslında. Bunları şu şekilde sayabiliriz;

 

Dünyada o tarihlerde iç savaşlar azalmış ve silah satışlarında durgunluk yaşanmakta idi. Petrol kaynaklarının kısıtlı süre içerisinde tükeneceğinin bilinmesi nedeni ile petrol kaynaklarına bir şekilde ulaşma çabası vardı. Dünyada petrolün çoğunluğunun İslam coğrafyasında olduğunu söylemek gerek. Amerika’nın orta doğuda hâkimiyeti azalmıştı. Bu nedenlerden dolayı İslam ülkelerinde hüküm sürmesi gereken Amerika için bir başlangıç gerekiyordu. Kimsenin itiraz etmeyeceği bu yöntem kanlı olsa da Amerika’nın emellerini gerçekleştirmesini sağlamış oldu.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir