Genel Kültür

İlk Astrolog Kimdir ?

Adını Yunanca Yıldız kelimesinden alan astro yani bilgi kelimesi ile birleşen astronomi bilim dalı, İslam Dünyası’na göre ilm-i ahkâm-ı nücum anlamını taşımaktadır. M.Ö 1600 yılında bulunan ve tarihin çığırını açacak bilim dalının kurulmasına sebep olan parçalar halinde olarak belgeler bulunmuştur. Babilliler zamanına denk gelen bu dönemde, ilk keşif zamanlarında Kralların akıbeti ve yaşanacak hadiseleri ile ilgili hizmette bulunulmuştur.

 

MÖ. 400’lü yıllarda kilden yazılarak elde edilen bu bilgiler, Hindistan başta olmak üzere Ortadoğu bölgesinin her yanına yayılmıştır. Asıl amacı tarihleri, öngörü ve yaşanacakları bilmek olmuştur. Marcus Manilius Yunan astrolog döneminin ilk astroloğu olarak tarihe geçmiştir. Orta çağ zamanlarının ise Persli Zerdüşt en ünlü bilirkişi astrologlarından olmuş, ona danışılmadan önemli vukuatlar gerçekleşmez olmuştur. Astrolojide kullanılan kişiliğin simgesi kişinin karakterini ve geleceğini doğum tarihine yansıtan burçları ilk olarak Naubakht bulmuştur.

 

Orta çağ zamanında Astroloji bilim dalı yavaş yavaş Arap birliklerine de girmiş içlerinden Ünlü Astrologlar çıkmış ve bilim dalı alanımda pek çok kitap yazılmıştır. İlk Astrolog izlerini ve sistemini takip ederek Astrolog olan Masha’allah bu konuda çok zaman harcayarak kayda değer kitaplar yazmış ve Ebu Ali el-khayyat gibi çok ünlü astrologlar yetiştirmiştir.

 

Astrolojiyi uzun uğraşlar ve çabalar sonucu ilk icat edenler Babiller sonraki gelen nesiller ise Astrolojiye farklı anlam ve buluş gerçekleştirenlerdir. Bilim dalı olarak kabul edilen Astroloji gelecek yönünden endişeli olanlar, hayatın ileri konumlarını etkileyen evlilik, seçenek, tercih gibi etkenler sunan astroloji, sağlıksal durumlar dahi sorulan tıbbi yönden astroloji olarak, daha pek çok seçenek hayatın merkezinde bulunmaktadır. Günümüzde pek çok insan Astroloji ile hayatına ışık tutup birçok hayat tercihini çıkan sonuçlara göre belirleyecek kadar ciddiye almaktadır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir