Genel Kültür, İlginç Bilgiler

İlk Film Hangi Tarihte Çekilmiştir ?

İlk film 28 Aralık 1895 tarihinde çekilmiştir. Ücretli yapılan bu ilk gösterim, Paris’te “Salon Indian Du Grand Cafe” de Lumiére Kardeşler tarafından yapılmıştır. 33 kişilik bir izleyici topluluğu bu gösterime katılmıştır. Sinema tarihçileri, dünyanın çekilen ilk filminin Lumiére Kardeşler tarafından çekildiğini kabul ederler.

 

İlk Film Hangi Tarihte Çekilmiştir?

 

Aslında takvimler 1 Kasın 1895′ i gösterdiğinde, Max – Emile Skladanowsky kardeşler bir topluluğa paralı bir gösterim yapmışlardı. Fakat sinema tarihçileri, Max – Emile Skladanowsky kardeşlerin çift sistemli film yansıtıcılarını kullanışsız bulurlar. Bu yüzden Lumiére Kardeşlerin sunumlarını sinemanın doğuşu olarak kabul ederler.

 

İlk Filmin Konusu Nedir?

 

İlk filmin konusu yoktur. İlk film aslında bir belgesel niteliği taşır. İlk görseller, Lumière Fabrikasından Çıkan İşçiler (Sortie des Usines Lumière à Lyon)’ i ve trenin istasyona giriş anlarından ibarettir. İlk gösterimde bunlarla birlikte 8 kısa metrajlı film daha sunulmuştur. Her film 17 metreden oluşup, 46 saniye sürüyordu.

 

İddiaya göre, trenin istasyona girişinin gösterildiği sahnede izleyiciler trenin üzerlerine geldiğini sanıp salonu terk etmek istemişler. O kadar çok etkilenmişler ki izleyicilerin çoğu Lumiére Kardeşlerin bu icadının bir sihir olduğunu düşünmüşler.

 

Lumiére Kardeşler Kimlerdir?

 

Fransız Lumiére Kardeşler:

-Auguste Marie Louis Nicolas (19 Ekim 1862, Besançon, Fransa – 10 Nisan 1954, Lyon)

-Louis Jean (5 Ekim 1864, Besançon, Fransa – 6 Haziran 1948, Bandol)

 

Alman Skladanowsky Kardeşler Kimdir?

 

-Emile Skladanowsky

-Max Skladanowsky (30 Nisan 1863 – 30 Kasım 1939) mucit ve erken dönem sinema yönetmeni. Erkek kardeşiyle biyoskopu icat etmişlerdir. Bu icatla, 1 Kasım 1895’te ilk film gösterimlerin yapmışlarsa da sinema tarihçileri onları ilk olarak kabul etmez.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir