Genel Kültür, İlginç Bilgiler, Önemli Kişiler, Tarihi Bilgiler

İlk Kadın Yazar Kimdir ?

Fatma Aliye Hanım 9 Ekim 1862 de gözlerini İstanbul’da açmıştır. Ahmed Cevdet Paşa’nın kızıdır. Kendisine eğitim verilmemiş fakat ağabeyinin özel ders aldığı hocalarını dinleyerek kendisini geliştirmeye çalışmıştır. Fransızca’ya ayrı bir merak duyunca özel ders alarak bu dili çok iyi öğrenmiştir.

 

Fatma Aliye Hanım Faik Bey ile 17 yaşında evlenmiştir. Bu zaman zarfında eşinden gizli gizli kitap okuyan Fatma Aliye Hanım eşinin kitap okuma tutumunun değişmesinden sonra okumalarını dahada arttırıp tecrübe kazanmaya başladı. Kitap okumasını arttırdığı gibi bilgi birikimi de artmaya başlayınca tercümeler yapmaya başladı. İlk çeviri deneyimi  Meram adlı çevirisidir. 1889 yılında başladığı çevirisini Georges Ohnet’in Volonté romanından çevirmiştir.

 

Fatma Aliye Hanım, ilk çevirisinden sonra, bu çeviri ile kalmamış ve devamını getirmiştir. Çevirilerinde ismini değiştirip Mütercime-i Meram takma adını kullanmaya başlamıştır. 1891 yılında Hayal ve Hakikat romanını Ahmet Mithat Efendi ile ortaklaşa yazmışlardır.

İlk romanını 1892 yılında Muhadarat adıyla yayınlamıştır. Fatma Aliye Hanım kadın haklarına çok dikkat çekmiş o dönemdeki kadınlara yapılan baskıları yazılarında dile getirmiş ve kadınları savunan, onları ön plana çıkaran yazılar yazmıştır.

 

Osmanlı-Yunan Savaşlarında yardıma muhtaç asker ailelerine yardım için yazılarını gazete yayınladı. Nisvan-ı Osmaniye İmdat Cemiyeti adıyla ilk resmi kadın derneğini kurdu. Değişik derneklerde yaptığı çalışmalarla, kadınların da hakları olduğunu insanların göz önüne serdi.

 

Avrupa’daki ülkelerde bile duyulan ismiyle, değişik dillerde çeviriler yapmıştır. Yurt dışına yazılar yollamış büyük ilgi görmüştür. Fatma Aliye Hanım 13 Temmuz 1936 da vefat etmiştir. Vefatının ardından şuan günümüzde olan 50 Türk Lirasının arka yüzünde resmi vardır.

Önemli Yapıtları;

Romanları

1)Ref’et (1898)

2)Udi (1899)

3)Enin (1910)

4)Muhadarat (1892)

5)Hayal ve Hakikat (1892)

ÇEVİRİ

Meram (1890)

Yaşam öyküsünü anlatan yapıt: Namdaran-ı Zenan-ı İslamıyan (Ünlü İslam Kadınları) (1892)

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir