Genel Kültür, İlginç Bilgiler, Komplo Teorileri

Jonestown Katliamı Toplu İntihar Mı Deney Mi ?

Tarihin en ürpertici ve gizemi çözülemeyen olaylarından birisi olan Jonestown Katliamı halen gizemini korumaktadır. Bu olayın neden kaynaklandığı halen bir muamma. Kimi kesimler CIA kontrolünde bir deney olduğu görüşünü savunuyor. Bazı kesimler ise olayın gerçekleştirilme sebebi olan Jim Jones isimli tarikat liderinin CIA ajanı olduğu görüşünü savunur. Tarikatın toplu intihar töreni gibi görünen bu olay ile ilgili birçok komplo teorisi bulunuyor.

 

Tarihler 1978 yılını gösterirken Güney Amerika’nın Guyana ülkesinde Jonestown kasabası sakinleri güne hayatları boyunca unutamayacakları bir katliam ile uyandı. 911 kişinin toplu intihar etmesi tüm dünyada gündeme oturdu ve insanları adeta şoka uğrattı. Yıllarca konuşulacak olan bu olayın baş mimari 1931 Indiana doğumlu olan Jim Jones isimli şahıstır.

 

Kendi kilisesini yapan Jones vaizlerinde siyahlar ile beyazların eşit olduğunu söyler ve beyaz ile siyahlar bu tarikata üye olmaya başlar. Yüksek bir ikna kabiliyeti ile insanları adeta büyüleyen Jones büyük bir ilah olarak görülmeye başlar. Büyük bir para miktarına da sahip olan Jones müritleri ile toplu intihar provaları da yapar. Ve tarihler 1978 yılını gösterdiğinde Jim Jones dahil 911 kişi siyanür içerek intihar eder.

 

Olayın ilginç yönü Jim Jones’un siyanür içmeden tabanca ile intihar etmesi. Olayın ardından ses kayıtlarının bulunduğu ve müridlerine Jim Jones tarafından intiharın cenneti vaat ettiğinin söylendiği görülmüştür. Jim Jones’un CIA ajanı olduğu ve mk ultra projesi kapsamında deneylere öncülük ettiği düşünülmüştür birçok kişi tarafından. Bu projeye göre uyuşturucuya alıştırılan müridlerin zihin kontrolleri yapılmaya çalışılmıştır. Olayda Jim Jones’un aslında ölmediği görüşü de hakim insanlar arasında.

 

Erkekler ve kadınlar ile ilişkiye giren tarikat liderinin müridleri ilişki sonrasında Jim Jones’un inanılmaz bir ilah olduğuna inandıkları görülmüştür. Gizemi halen çözülememiş olan bu olayın baş aktörü Jim Jones’un oğlu babasının ölmediğini ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu açıklamıştır. Jim Jones’un ölüp ölmediği dahil birçok konuda muamma olarak kalan bu toplu intihar olayı tarih sayfalarında en büyük katliamlardan birisi olarak kayıtlara geçmiştir. Olay yıllarca tartışılmış ve araştırılmıştır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir