İlginç Bilgiler

Kafa Nakli Mümkün Mü ?

Kulağa çok dehşet verici geliyor öyle değil mi? Ancak ne kadar ürkütücü olursa olsun, kafa nakli ameliyatı son zamanlarda tıp otoritelerince tartışılan bir konu. Tıp dünyasının çılgın doktoru Sergio Canavero tarafından savunulan kafa nakli ameliyatı, dünyada vücut fonksiyonlarını yitirmiş ama beyin fonksiyonlarında herhangi bir bozukluk olmayan pek çok hastanın, umut kaynağı olacak gibi görünüyor.

 

 Kafa Nakli Nedir ?

 

Kafa nakli veya kimilerine göre aslında bir vücut nakli olan ameliyatı vücudunda ALS , MS veya kalıcı felç gibi iyileşmesi mümkün olmayan rahatsızlıkları olan kimselerin, beyin fonksiyonlarında herhangi bir rahatsızlık olmaması durumunda, bu çalışan beynin, yaşamına devam edebilmesi için kafanın ait olduğu bedenden ayrılarak, yeni ölmüş ve vücut işlevlerinde herhangi bir sorun olmayan birisinin bedenine nakledilmesi işidir.

 

Riskli Midir ?

 

Dünyada her gün, pek çok organ nakli veya organ transplantasyonu olarak adlandıran ameliyat yapılmaktadır. Ancak kafa nakli, bu ameliyatların arasında son derece ütopik duruyor. Zira söz gelimi bir karaciğer naklinde dahi vücut, nakledilen organı kabul etmeyebiliyor. Kaldı ki bir kimsenin başının vücudundan ayrılarak, başka bir bedene nakli söz konusu olduğunda nelerin yaşanacağını hiç kimse şimdiden kestiremiyor.

 

 Kafa Nakli Ameliyatı Uygulanacak mı ?

 

Bu ameliyat 2017 yılında Doktor Sergio Canavero ve Çinli doktor Xiaoping Ren tarafından kurulacak bir ekip ile uygulanacak ve hatta ameliyat dünya tarihinde bir ilk olduğu için canlı yayında gerçekleşecek. Bu doktorlar yapılacak olan ameliyatı daha önce 1000’den fazla farenin üzerinde denemişler bu sebeple bu çılgın doktorlarımız şimdiden, Doktor Frankenstein olarak anılıyorlar.

 

Ameliyat kime uygulanacak ?

 

Doktor Sergio Canavero’nun adını tıp tarihine bir ilk ile yazdıracak olan ameliyatın uygulanacağı kişi, Valery Spiridonov adında henüz otuz yaşında, felçli bir biçimde sandalyeye bağlı yaşamaya mahkûm olan bir bilgisayar uzmanı. 36 saat sürecek olan ameliyatta Valery’nin başı, beyin ölümü gerçekleşen bir donörden alınacak olan vücutla birleştirilecek ve bu ameliyatın en zor kısmı, vücut fonksiyonlarını sağlayan sinir uçlarının birleştirilmesi ve omuriliğe bağlanmak. Ve bu ameliyat eğer başarılı olursa, Valery artık sandalyeye mahkûm olmadan yaşayabilecek.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir