Komplo Teorileri, Önemli Kişiler

Kennedy Suikastindeki Sır Perdesi

Demokrat partiden aday gösterilen ve halkın yüksek oy oranı ile seçilen 35. Amerikan Başkanı John Kennedy’nin bir suikasta kurban gidişinin üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen olayın üzerinde hala kalın bir sır perdesi bulunmakta. Aslında başkanın yaşadığı bu talihsiz olay sadece kendisinin değil ailesinin de üzerinde dolaşan kara bulutların bir yansıması gibi görülüyor.

 

Uğursuzluklar Ailesi

 

Joseph Kennedy İrlandalı bir ailede dünyaya gelmişti. Serveti ise pek çok kişinin gözlerini kamaştırıyordu. Joseph Kennedy’nin bir hayali vardı: Büyük oğlu Joe’yu Amerikan başkanı yapmak. Fakat Kennedy ailesinin başına gelen uğursuzluklar burada başladı. Joe bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Bunun üzerine baba Kennedy umutlarını küçük oğlu John’a bağladı. Sonunda bu hayali gerçek oldu.

 

Başkan Kennedy’nin Başarıları

 

John Kennedy’nin başkan seçilmesinde ve Amerikan halkının kendisine güvenmesinde en büyük pay onun, 2. Dünya Savaşında göstermiş olduğu başarılardı. Benzer başarıları başkanlığı süresince gösterdi. Yaptığı çalışmalar sayesinde ülke ekonomisi güçlenmişti. Peki, bu denli sevilen ve başarılı olan bir başkan nasıl oldu da bir suikast ile hayata veda etti?

 

Suikast Girişimi

 

22 Kasım 1963 günü Kennedy ailesi, özellikle de baba Kennedy için yeni bir karanlığın başlangıcı olacaktı. Başkan Kennedy’e yapılan saldırı sonucunda baba, ikinci evladını da yitirmişti. Ailenin etrafında dönen komplo teorileri sonucunda John Kennedy yüz binlerce seveninin önünde üstü açık bir araçta, uzun namlulu bir silahla öldürüldü.

 

Suikastın Arka Yüzü

 

Suikastı yapan saldırgan, yakalanmasına rağmen adliye giderken öldürüldü. Olayın araştırılması için bir komisyon kuruldu ama bu kez akıllarda daha büyük soru işaretleri oluştu. Çünkü tek el silah atılmış, bu kurşunla araçtaki iki kişi de vurulmuştu. Ayrıca başkanın ilk otopsisi pek de işinin ehli olmayan bir CIA ajanı tarafından yapılmıştı.

 

Suikast Hakkında İddialar

 

Kimilerine göre bu suikastın ardında, başkanın başarısız olan Küba politikaları var. Bazılarına göre ise bu iş, Rus gizli servisi KGB’nin işi. Ayrıca başkanın ünlü yıldız Marilyn Monroe ile yaşadığı gizli aşkın, Amerikan Devletinin adını lekelediği ve bu yüzden bu suikastın düzenlendiği de iddialar arasında yer alıyor.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir