Genel Kültür, İlginç Bilgiler

Kıyamet Ambarı

Dünyanın kaynaklarını sorumsuzca harcamaya devam ederken, bir gün gerçekten de bunların tükeneceğini, yok olacağını ve insanlığın açlıkla baş etmek zorunda kalacağını hiç düşünüyor muyuz ? Bizler değil ama birileri bu konuyu ciddi biçimde düşünmüş, düşünmekle kalmamış ve hayata geçirilen bir proje yaratmış. Norveç bölgesinde kurulan küresel tohum deposu olası bir kıyamet senaryosuna karşı çözüm olarak bekletiliyor.

 

Nuh’un Gemisi

 

Nuh Peygamber’in hikâyesini herkes bilir. Tanrının kendisine inanmayanları cezalandırmak için gönderdiği tufandan korunma amacıyla gemiye binen Hazreti Nuh, etrafında bulunan canlıların hepsinden birer çift alır ve kendisine inanan insanlarla birlikte gemiye binerek, tufanda hayatta kalmayı başarırlar.

 

Tufan sonrasında ise tamamen yeni bir dünya kurulacaktır. Tabii neslinin tükenmesinden kurtulan gemideki çift hayvanlar ve insanlarla birlikte… Bu senaryonun bugün de gerçekleşebileceğini düşünen bilim insanları, 1983 yılından itibaren küresel tohum deposu ile ilgili çalışmalar yürütüyorlar.

 

Kuzey Kutbunda Bir Tohum Deposu

 

Svalbard Küresel Tohum Deposu olarak adlandırılan bu depo, tam dokuz milyon dolara inşa edildi. Buna göre bu depo nükleer saldırılardan bile etkilenmeyecek biçimde tasarlandı. Bu deponun amacı küresel ısınmanın, her geçen gün insanlığı daha çok tehdit etmesi ve olası bir felaket halinde insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için gerekecek olan besin maddesinin teminini sağlamaktır.

Küresel Hasat Çeşitliliği Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, 2008’den günümüze faaliyette olan bu depo, buzullar arasında ve yerin 130 metre altında saklı. Bunun sebebi tohumların soğuk ortamda kendisini bozulmadan saklayabilmesi. Çünkü bazı tohumlar, eksi 18 derecelerde yaklaşık olarak 1000 yıl kadar işlevini kaybetmeden kalabiliyor.

 

Doomsday Vault olarak anılan kıyamet ambarı, bünyesinde 4 milyon çeşit tohum saklanmakta. Bu tohumların içinde aklınıza gelebilecek her türlü meyve ve sebze tohumu olduğu gibi, adını bile duymadığımız ve dünyanın her yerinde yetişmeyen özel bitkilerin de tohumları bulunuyor.

 

Kitlesel Yok Oluşa Doğru

 

Küresel Ürün Çeşitliliği Örgütü yöneticisi Cary Fowler, bu projeyi yöneten lider durumunda. Yaptığı açıklamaya göre tüm insanlık, ciddi bir kitlesel yok oluş tehdidi ile karşı karşıya ama hiç kimse bunu fark etmiyor. Küresel ısınmanın yarattığı hasarlar ile dünya, çok yakında tıpkı Nuh Tufanında olduğu gibi sular altında kalabilir. Bu durumda yeniden hayatta kalmak için beslenmeye ve tükenen bazı bitkilerin tohumlarını yeniden elde etmeye ihtiyaç duyulacaktır. Cary Fowler’ın sözlerine göre tarım, oluşabilecek iklim değişikliği, kuraklık, zararlı böcekler gibi etkenlere karşı desteklenmelidir. Bu depo da tamamen bu amaçlara hizmet için kurulmuştur.

 

Projenin Cömert Finansörleri

 

Bu projeye dünyanın her yerindeki zengin kitlelerden ve ünlü zenginlerden bağışlar yağıyor. Ünlü zengin demişken, Bill Gates bu projenin en önemli destekçilerinden biridir. Ayrıca Rockefeller Vakfı da kıyamet ambarına bağışları ile destek oluyor. Birçok ülkenin tarım bakanlıkları da bu projeye yardım etmektedir.

 

Bu ünlü kimselerin bu örgüte yaptıkları cömert bağışlar sayesinde, çalışmalar genişletiliyor. Bu çalışmalar, daha çok dünyada tehlikede olan bitki türlerinin devamlılığını sağlamak yönünde yapılıyor. Bunun dışında tohumların iyileştirilmesiyle, daha verimli ürünler elde edilerek tüm dünyadaki açlık probleminin önüne geçilmek planlanıyor. Kuzey kutbunda yer altında saklanan bu depo günün birinde  insanlığın kurtarıcısı olacak…

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

2 Yorum Var “Kıyamet Ambarı

  1. Bir Şeylerin Yok olacağına yani dünyada herşeyin bi anda yok olacağını düşünürsek eğer 130 metre degil milyon metre dibede yapsan kâr etmez .Hem ne kadar saçma ya İnsanlığın üremesi devam etsin diye tohum biriktirip toplamak iyide dunyada eğer şuanki tohumlar yok olursa şayet ki tohum bunlar insanlar nasıl hayatta kalıcak diye düşünmedim değil şimdi

    1. Belki amaç bir felaket sonrası dünyada felaketten önce var olan tohumları sağ kalan insanlara tekrar kaynak olsun diye saklamaktan ziyade tohumların toplandığı ve genetiğiyle oynandığı insanlığın yararından çok başka amaçlar üzerine kurulmuş bir kuruluş olabilir. Finansörlerine bakınca insanın aklına gelmiyor değil. Değerli yorumunuz için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir