Genel Kültür, İlginç Bilgiler

Mandela Etkisi Nedir ?

Her şey Fiona Broome isimli yazarın Mandela’nın 1980 yılında Afrika’da bir hapishanede vahşice öldürüldüğünü söylemesiyle başladı. Yazarın ortaya attığı bu iddia birçok kişi tarafından kabul gördü ve Mandela’nın ölümünden sonra yaşanan kargaşa ve kaos olayları, yaşanan sokak çatışmaları ile ilgili yaşananlar herkes tarafından hatırlandı ve anlatıldı.

 

Ancak Nelson Mandela 2013 yılında gerçekten öldüğünde büyük bir çoğunluk şok yaşadı. Çünkü bu büyük çoğunluk Mandela’nın 80’li yıllarda öldüğünü biliyor ve hatta yaşanan büyük kargaşayı herkes hatırlıyordu. Mandela etkisi ismi bu olaydan dolayı geliyor. Yaşanan olay ise tam olarak büyük kitlelerin aynı yanlış bilgileri hatırlaması ve bu yanlışlara kitleler halinde inanmasıdır. Bu yaşanan psikolojik olaya ise Mandela isim babası olmuştur.

 

 – Mandela etkisi nedir?

 

İnsanların büyük kitleler halinde yanlış bilgilere inanarak yaşadıkları yanılsama durumudur. Mandela’nın ölümü dışında bu yaşanan yanılsama durumu ile ilgili birçok başka örnekte bulunmaktadır.

 

 – Mandela etkisi neden kaynaklanır?

 

İnsan beyni zaman içerisinde yaşadığı anıları silerek yerine yenisini ekler. Bunun nedeni olayların üzerinden zaman geçmesi, yeni olayların yaşanması ve eski anıların artık yeni olmamasıdır. Zaman geçtikçe ve yeni anılar biriktirdikçe beyin bu yeni bilgileri hafızaya alır ve modası geçen eski bilgileri silmeye başlar. Burada diğer bir önemli konu da insanların yaşadıkları olayla ne kadar ilgili olduklarıdır. Eğer bir kişi bir olaya tüm dikkatini vermişse o olayı unutmaz. Ancak eğer tıpkı Mandela’nın ölümünde olduğu gibi sadece 1-2 dakikalık bir haber şeklinde gördüyse bunu unutabilir veya 80’li yıllarda Afrika’da yaşanan olayları Mandela’nın ölümüyle ilişkilendirebilir.

 

Bu beynimizin bize oynadığı bir oyundur ve tüm kitleler tarafından bu yanılsamalar gerçek olarak kabul edilebilir. Gerçek ortaya çıktığında ise yanılsama yaşayan kitleler büyük bir şok yaşar ve hafızaları ile çatışmaya düşerler. Kimi gruplar ise gerçek ortaya çıkmasına rağmen gerçeği kabul etmez ve inandıkları yanılsamaların doğru olduğunu savunurlar.

 

 – Mandela etkisi ve psikoloji:

 

Mandela etkisinin bilimdeki adı Konfabülasyondur. 1889 yılında Korsakoff tarafından tespit edilmiş ve bir alkol bağımlısına bu teşhisi koymuştur. Yaptığı incelemeler sonucunda alkol bağımlısı kişinin yaşamadığı olayları yaşamış gibi hatırlaması üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda insan beyninin yarattığı yeni anıları keşfederek bu zihin ve psikoloji olayına adını vermiştir. Mandela’nın gerçek ölümü ile yeniden gündeme gelen Konfabülasyon, günümüzde Mandela etkisi olarak da anılmaktadır.

 

Bellekteki boşluktan kaynaklanan bu yeni anı yaratma olayıyla ilgili daha birçok örnek bulunmaktadır. Bu yanlış bilgiler insanlar tarafından benimsenmekte ve yanlış olarak hatırlanmaya devam etmektedir.

 

 – Konfabülasyon türleri:

 

Tam olarak oluşma nedenleri bilinmeyen konfabülasyon, kendi içerisinde bir kaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;

 

 – Anlık Konfabülasyon:

 

Bir soru sorulduğunda spontane gelişen ve kişinin yaşamadığı olayları yaşamış gibi hatırlamasına neden olan zihin boşluğudur. Beynin geçmişteki olayları hatırlamamasından ve başka olaylar ile bağlantı kurmasından kaynaklanmaktadır.

 

 – Düşlemsel Konfabülasyon:

 

Kişilerin geçmişiyle ilgili kendine anı yaratması ve yarattığı anıları tıpkı yaşamış gibi anlatmasıdır. Kişi bunu bilinçli olarak uydurmaz ve gerçekten yaşadığına inanır. Bu yaşanan olay zihin boşluklarından kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda beyin tümörü, Alzheimer ve travma yaşayan hastalarda da görülmektedir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir