Önemli Kişiler

Martin Luther King Kimdir ?

Martin Luther King Jr, 15 Ocak 1929’da Atlanta, Georgia’da doğdu, ancak Michael olan adı daha sonra Martin olarak değiştirildi. Martin Luther, Liseden sonra Marehouse Koleji’ne devam etti. Buradaki rektör ve yurttaş hakları lideri Benjamin Mays’den etkilendi. 1948’de Sosyoloji bölümünden mezun olan King, daha sonra 1951 yılında Chester, Pensilvanya’daki Crozer Teoloji Fakültesinden 1. olarak mezun oldu. Crozer’de kazanılan bir bursla Boston Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim gördü ve 1953’te doktora için ikametini tamamladı ve 1955’te mezun oldu. Boston’da entelektüel genç bir kadın olan Coretta Scott’la tanıştı ve evlendi. Ailenin iki oğlu ve iki kızı doğdu. 1954 yılında Martin Luther King, Alabama’daki Montgomery’deki Dexter Caddesi Baptist Kilisesi’nde papaz oldu.

 

Martin Luther King’in Çalışmaları

 

Sivil haklar için her zaman güçlü bir çalışan olan King, 1 Aralık 1955 günü Rosa Parks, Jim Crow yasaları gereği yerini beyaz birine vermesi kuralını yerine getirmeyi reddetti. Bunun üzerine King, Montgomery Otobüs Boykotunu düzenledi. Boykot 382 gün sürdü. 21 Aralık 1956’da, Amerika birleşik devletler yüksek mahkemesi, otobüsler üzerinde ayrımcılık yapılması gerektiği kanununu anayasaya aykırı ilan ettikten sonra, zenciler ve beyazlar otobüsleri eşit olarak kullandı. Bu boykot günlerinde King tutuklandı, evi bombalandı, kişisel istismara maruz kaldı ancak aynı zamanda ilk sırada yer alan Zenci bir lider olarak ortaya çıktı. 1957’de artmakta olan sivil haklar hareketi için yeni liderlik sağlamak üzere kurulan Güney Hıristiyan Liderlik Konferansı’nın başkanlığına seçildi.

 

1957-1968 yılları arasındaki 11 yıllık dönemde, King altı milyon kilometreyi aştı ve adaletsizlik, protesto ve eylem nerede olursa olsun, orada konuştu. Beş kitap ve bunun yanı sıra çok sayıda makale yazdı. Bu yıllarda, Alabama’nın Birmingham kentinde, dünyanın vicdanına dikkat çeken ve vicdan koalisyonunu sağlayan ırkçılık karşıtı büyük bir protesto gösterisine öncülük etti. Ve “Zümrüdüanka Yoldaşlığı Hapishanesi’nden Mektup”, yani Zenci devriminin manifestosunu yayınladı. Washington DC’ye yaptığı, 250.000 kişiden oluşan, “Bir Hayalim Var” diye mesajını ilettiği barışçıl yürüyüşü yönetti ve Başkan John F. Kennedy ile görüştü.

 

En az dört kez saldırıya uğradı. Beş onur ödülü aldı ve sadece Amerikalı siyahların sembolik lideri değil aynı zamanda bir dünya figürü haline geldi. Otuz beş yaşında Martin Luther King Jr, Nobel Barış Ödülü’nü alan en genç insandı. 4 Nisan 1968 akşamı, Tennessee Memphis’teki motel odasının balkonunda dururken, o şehrin çöp işçilerini sempatiyle izlediği sırada uğradığı suikastta hayatını kaybetti.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir