İlginç Bilgiler, Komplo Teorileri, Tarihi Bilgiler

Müslüman Olmak İsteyen İngiliz Kralı Offa

Kral Offa, Mercialı Offa adı ile 757-796 yılları arasında krallık yapmıştır. Güney İngiltere’de önemli başarılara imza atmış, Güney İngiltere’nin hepsini denetimi altına almıştır. Krallığı kendisi kurmasa dahi Anglosakson döneminin en başarılı krallardan biri olarak anılmıştır.

 

Mercialı Offa hükümdar bir ailenin soyundan geliyordu. Kral Aethelbald kuzenidir ve 757 yılında ölmüştür. Kral Aethelbald öldükten sonra ülkede büyük bir karışıklık ve iç savaş meydana gelmiştir. Offa iç savaş ile birlikte iktidarı ele geçirmeyi başarmıştır. O dönemlerde, Mercia içerisinde ve dış bölgelerde birçok küçük krallık mevcuttu. Offa bu küçük krallıkları kendi çatısı altında toplamayı da başarmıştır. Ve İngiltere’ nin Yorkshire Bölgesinin güneyinde olan kısımları da tek bir yönetim ile birleştirmeyi istemiş ve tüm uğraşları sonucu bu bölgeyi de tek bir yönetim altında toplayabilmiştir. Offa’ nın krallık yaptığı süre boyunca birçok ticaret anlaşması bulunmaktadır ve bunlardan birisi Şarlman Frank Kralı ile imzaladığı büyük ticaret anlaşmasıdır. Krallığı boyunca ticari ve siyasi dostluklar edinmeyi ihmal etmemiştir.

 

Papa l. Hadrianus’la oldukça yakın ilişkileri olduğu bilinmektedir. Yakın ilişkileri sonucu Offa, Papanın İngilizlerin önemli kilisesi olan İngiliz Kilisesinde önemli bir egemenlik kurmasına izin vermiştir. Papa da Offa’nın Lichfield sınırlarında başpiskoposluk yapmasına müsaade etmiştir. Bunun nedeni ise Canterbury Kilisesinin Mercia Kilisesini büyük bir esareti altına almasıydı. Mercia Kralı Offa zekiliği ve başarılı ilişkileri ile kendi başpiskoposluğunu kurarak bu esaretten de kurtulmayı başarmıştır.

 

Mercialı Offa topraklarını Wye’ye ırmağı olan bölgeye kadar genişletmeyi sağlamış ve Offa Seddi olarak bilinen savunma setleri ile korunmasını sağlamıştır. Mercialı Offa Kralının Mercia ile Gal yerleşiminin ayrılması için yaptığı bu set yıllar boyunca korunmuş günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Günümüzde bile hala konuşulan Kral Offa ‘nın Krallığı sırasında yaptırdığı ve kendi adı ile unvanını kullandığı sikkelerin basımıdır. Sikkelerin üzerinde sikkelerin kalitesinden sorumlu olan kişinin adı da yazılıdır. Bu metal sikkeler İngiltere’de para olarak bir kaç yüzyıl daha kullanılmaya devam etti.

 

Mercia Kralı Offa Daha sonra İngiltere’de daha önce hiç kullanılmamış ve ilk defa kullanılacak olan altın sikke bastırmıştır. 774 yılında Abbasilerin Halifeliğinde kullanılan altın dinarlarla hemen hemen aynı sikkelerden bastırma kararı aldı. İlginç olan ise kelime-i tevhid yazılı sikkeler idi. “Lâ ilâhe il-l’Allah” yazan altın sikkeleri bastırdı. Kimilerine göre Offa Müslüman olmuştur ya da bunu ticari amaçla yaptığı kaynaklarda yer almıştır. Bu sikkeler 4,25 gram ağırlığında olduğu belirlenmiştir.

 

Mercia Kralı Offa (m.ö. 29 Temmuz 796) yılında vefat etmiştir. Defin işlemi Bedford’ta yapılmıştır. Kendisinden sonra yerine oğlu Ecgfrith geçti. Tarih sayfalarına geçen bilgilere göre Offa’nın oğlu Kral Ecgfrith’in 141 gün süresince kral olduğu birçok kaynata yer almaktadır. Kral olabilmesi için ise birçok entrika döndüğünü ve Offa’nın oğlu Ecgfrith’in kendi eceli ile ölmediğini dile getiren tarihçilerin araştırdıkları kaynaklardan edinilen bilgilere göre, öldürülme sebebinin Offa’nın oğlunu Kral yapabilmek için birçok entrikalara başvurmuş olması ve birçok günahlara karışmış olmasıdır. Offa oğlunu Kral yapabilmek için birçok cinayet işlemiştir. Ecgfrith’in Kral olduktan sonra, onun uğruna öldürülen kişilerin yakınları tarafından 141 günlük krallığı sırasında cinayete kurban gittiği bilinenler arasındadır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir