Genel Kültür

Nanoteknoloji Nedir ?

Nanoteknoloji kelimesi ilk olarak biyolojik sistemlerden esin alınarak molekülsel makineler yapılabileceğini ifade etmek için kullanılmıştır. Nano Yunancada cüce anlamında kullanılmakta, ayrıca bir fiziksel büyüklüğün milyarda biri olarak da ifade edilmektedir. Yakın gelecekte tüm dünyadaki sanayi kollarında kullanılmaya başlanacak olan nanoteknoloji nedir?

 

Nanoteknoloji:

 

Molekül ve Atomun ölçeklerinin özel yöntem ve teknikler ile yapıların, araçların, materyallerin inşa edilmesini, nanometre boyutlarındaki maddelerin anlaşılması, kontrol edilmesi ve atomsal seviyede başkalaştırarak işlevsel hale getirmektir.

 

Nanoteknoloji, parçaları nanometre boyutlarında olan makineler yapmak manalarında da kullanılmaktadır. Daha çok doğanın kopyalanması olarak kendini gösteren bilimsel gelişmeler bu konuda doğadaki gözle görülemeyecek kadar küçük olan canlıları taklit eden bir teknolojidir.

 

Kullanım Alanları:

 

Nanoteknoloji nedir sorusuna cevap vermeden daha önemli olan bu teknolojinin kullanım alanıdır. Günümüzde tıp, fizik, kimya, bilgisayar, biyoloji vb. alanlarda hayatımıza giren bu teknoloji her yerde gözle görülür bir şekilde hızla gelişmeye devam etmektedir. Gelecekte tüm hayatımızı kuşatacak olan nanoteknoloji yaşadığımız asrın en önemli teknolojik gelişmesi olarak ön plana çıkacaktır.

 

Nanoteknoloji ayrıca malzeme imalat sektörleri yanı sıra bilgisayar teknolojik alanları, nano elektrik teknolojisi, havacılık ve uzay araştırmaları, çevre ve enerji, savunma sanayi, biyoteknoloji, tarım ve gıda alanlarında da çokça kullanılmaktadır.

 

Nanoteknolojik uygulamalar için üretimi gerçekleştirilen malzemeler, aletler ve parçalar bir bütün olarak atomlardan yapılmaktadır. Nano teknoloji tatlı su sıkıntısını gelecekte çekecek olan dünyamız için yeni bir çözüm üretmektedir. Çünkü kirli sudaki atom yeniden dizilime tabi tutularak temiz suya çevrilebilmektedir.

 

Nanoteknoloji’nin Avantajları

 

Nanoteknoloji sayesinde sanayide, tıptan uzay teknolojilerine kadar birçok alanda atılımlar olacağından yaşam kalitemiz gelişecek ve yeni bir boyut kazanacaktır. Daha düşük maliyetlerle maksimum verim almamızı sağlayacak olan nanoteknoloji, insanoğlunun yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra yeni keşifler yapmayı sağlayacaktır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir