İlginç Bilgiler

Neden Gözlerimiz Açık İken Hapşıramayız ?

İnsanlar var olduğu günden beri kendi vücudunu bilimsel olarak tanımaya çalışmaktadır. Bu eylemlerden biri de refleks olarak ortaya çıkan burundan istemsiz olarak hava çıkarma eylemi olan hapşırmadır. Bilim insanları uzun süre hapşırma esnasında gözlerin neden açık kalmadığı sorusunun cevabını aramıştır.

 

Bilimsel Açıdan Hapşırma

 

Bilimsel olarak hapşırma eylemi insan vücudunun mikropları ve yabancı partikülleri vücuttan atmak için yaptığı istemsiz harekettir. Bu hareket meydana gelirken imkânsız olduğu söylenen şey ise gözlerin açık tutulması işlemdir. Peki, hapşırma ve gözün açık kalması arasında nasıl bir bağ var? Çünkü hapşırırken burnumuzdan çıkan havayı kontrol altında tutamadığımız gibi gözlerimizi de kontrol edemeyiz. Hapşırma esnasında göz ve burunun yanı sıra mide ve göğüs kasları da istemsiz çalışır. Normal şartlarda hapşırma esnasına da gözü açık tutmak mümkün değildir ancak bazı insanlar bu konuda kendini eğitmeye çalışmaktadır.

 

Halk Arasındaki Yaygın Kanı

 

Halk arasında var olan bir yaygın kanıya göre hapşırma esnasında vücut mikropları dışarı attığı için bu mikropların göze bulaşmaması için göz istemsiz kapanır. Bir diğer kanı ise gözlerimizin hapşırma sırasında yuvalarından çıkmaması için kapandığıdır. Halk arasında var olan bu tür inanışlar güncelliğini korumakla birlikte neden gözlerimiz açık iken hapşıramayız sorunsalı bilimsel açıdan henüz kesin bir açıklama bulunmamaktadır.

 

Hapşırma zararlı mı?

 

Sağlıklı bireyler için zararsız olan hapşırma eylemi, hasta bireylerin bir hapşırma esnasında 40.000 adet sprey damlacık üreterek havaya karışmasına neden olması hastalıkların yayılmasına neden olabilir. Bunun için hapşırma esnasında kişinin ağız ve burnun ön tarafını dirseklerinin içi ile veya kolunun yardımıyla kapatarak hastalıkların yayılma olasılığını azaltır.

 

Sonuç olarak

 

Gözlerimiz açıkken hapşırma karşısında verilen tepkilere bakıldığında hapşırma eylemi üzerine insanların daha çok konuşmaya devam edeceği açıktır. Bakalım halk ve bilim arasında gerçekleşen bu sorunun cevabı nasıl sonlanacak çünkü bilim insanları neden gözlerimiz açıkken hapşıramayız sorusunu tam anlamıyla anlatamamaktadır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir