Önemli Kişiler, Tarihi Bilgiler

Oliver Cromwell Kimdir ?

Victor Hugo’nun dünya tiyatro tarihine damgasını vuran eseri Cromwell’in başkahramanı Oliver Cromwell İngiliz siyasi tarihinin devrimcisi olarak anılır. İngiltere’de Tudor Hanedanı’nın tahtta olduğu sırada Kral VIII Henry’nin Protestan mezhebini kabul etmesi, dindar çevrelerde olumsuz yankılar uyandırmıştı. Oliver Cromwell’de Püriten mezhebi ile olan ilişkileri ile dikkat çekiyordu.

 

Aileden Gelen Bürokratlık

 

Oliver Cromwell, Kral VIII Henry’nin en güçlü danışmanlarından ve bakanlarından olan Sir Thomas Cromwell’in oğludur. Sir Thomas Cromwell’in idam edilmesi üzerine, ailenin maddi durumu bir hayli bozulmuş ve Oliver zengin bir kadın olan tüccar kızı Elizabeth Bourchier ile evlenmiştir. Bu olayla birlikte maddi gücünü yeniden elde ederek, siyasi çevrelerde görünmeye başlamıştır.

 

Oliver dindar bir insandı ve kralın seçmiş olduğu Protestan mezhebini asla kabul etmemişti. Ona göre İngiltere daha koyu bir dindarlık üzerinden hareket etmeliydi. Bu düşünceler etrafında şekillenen Püritenler mezhebi, Oliver ile bağ kurmaya başlamış ve onu aralarına almıştı.

 

Oliver 1628’de Hungtington bölgesinden meclise seçilmiş ve siyasi hayatına başlamıştır. Tabii bu mecliste Püritenlerin lideri olarak görev yapıyordu. Bu sırada büyük ün kazanmıştı ve Püritenler de bir hayli güçlenmişti. Çok geçmeden Oliver Cromwell liderliğindeki Püritenler, Kral I.Charles’a karşı alenen savaş açtılar.

 

İsyan Ateşi

 

Cromwell’in ordusu, kralın ordusu ile karşılaştığında Cromwell’in ordularında gözlemlenen disiplin ve liderlerine olan bağlılıkları takdire şayandı. Bu ordu ona gönülden inanan ve Püritenlerin görüşlerini benimsemiş olan halktan kişilerden oluşmaktaydı. Cromwell onları iyi eğitmiş ve asla masum insanlara zarar verilmeyeceğini öğütlemişti. Çünkü onun derdi kralla, yani dine karşı gelen günahkârlar ordusu ile olacaktı.

 

Cromwell’in savaşı, çok uzun yıllar sürdü. Kralın ordusuna karşı ilk zaferini 1644’de alan Cromwell, 1648 yılında kralın bütün ordularını yenmeyi başarmıştı. İngiltere’yi bu şekilde dize getiren Cromwell, bu kez gözünü İrlanda ve İskoçya cephelerine çevirmişti. Bu yaptığı alenen bir diktatörlüğe doğru gidiyordu. 1651’de Kral II. Charles İskoçya’ya ordularını göndererek Cromwell ile yeniden savaşa başladı. Ancak bu savaşın da galibi Cromwell oldu.

 

 Gerçekleşen Devrim

 

İskoçya galibiyeti üzerine Cromwell, Londra’ya büyük bir zaferle döndü. O artık devletin başıydı ve İngiltere artık krallıkla değil Cumhuriyet ile yönetiliyordu. Ancak bu tam bir cumhuriyet değil de daha çok Cromwell’in diktatörlüğü üzerine kurulmuş bir yönetim şekliydi. En büyük dayanağı din konusuydu ve ülkede tam bir din özgürlüğü istiyordu. Bu konu hakkında zaman zaman parlamento ile çatışıyordu.

 

Cromwell’e kısa bir süre sonra “İngiltere, İskoçya ve İrlanda’nın koruyucu lordu” yani Lord Protector ünvanı verildi. Cromwell, bu ünvanla hayatının sonuna kadar devleti yönetti. Böylelikle İngiltere’nin ilk ve son diktatörü olarak anıldı. Ancak ülkeyi yönettiği zaman zarfında ülkede Protestan ve Katolik dışındaki mezhepler için de inanış özgürlüğü sağladı ve insanların bu konuda sempatisini kazandı.

 

 Oliver Cromwell’in Heykeli

 

Cromwell 1658 yılında, yani o büyük zaferin ardından on yıl sonra öldü. Ölümünün ardından 1899 yılında onun anısına ünlü heykeltıraş Hamo Thornycroft tarafından, dev bir Cromwell heykeli yapıldı. Bu heykel onun bir monarşi karşıtı olması dolayısıyla tartışmalara neden oldu. Ünlü heykeltıraş onu, elinde incili ve kılıcı ile tasvir etmiştir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir