Önemli Kişiler, Tarihi Bilgiler

Piri Reis Kimdir ?

Asıl adı Muhhiddin Piri olan Piri Reis 1465’te Gelibolu’da doğmuştur. Osmanlı denizcilerinden olan Kemal Piri’nin yeğenidir ve onun etkisiyle denizcilik serüvenine başlamıştır. İlk deniz seferlerine 16 yaşında o yıllarda korsanlık yapan amcasıyla çıkan Piri Reis Sicilya, Korsika, Sardunya adalarına ve Güney Fransa kıyılarına yapılan korsancı akınlara katılmıştır. Amcasıyla birlikte Osmanlı Devletinin hizmetine giren Piri Reis Osmanlı – Venedik savaşında savaş gemilerine kaptanlık yapmıştır.

 

Denizcilik seferi

 

Amcasının vefatıyla 1511’de Gelibolu’ya geri dönerek denizcilik seferlerindeki deneyimlerini içeren Kitab-ı Bahriye adlı kitap üzerinde çalışmıştır. 1513’te ise bir dünya haritası çizer. Mısır Seferlerine çıktığı 1526 yılından sonra çizdiği bu haritayı I. Selim’e sunmuştur. Kitab-ı Bahriye’yi 1521’de tamamladıktan sonra tekrar denizlere açılmış ve 1522’deki Rodos seferine katılmıştır. Seferler sırasında denizcilik hakkındaki bilgileri ile Sadrazam Makdul İbrahim Paşa’nın dikkatini çeker. 1528’de tekrar düzenlediği Kitab-ı Bahriye’yi ı. Süleyman (Kanuni)’a sunar.

 

Dünya haritası

 

1928’de ise çizdiği ikinci dünya haritasını padişaha armağan eder. Osmanlı Devletinin hizmetinde birçok denizcilik faaliyeti gösteren Piri Reis Osmanlı’nın denizaşırı faaliyetlerinde oldukça faydalı işlere imza atar. Donanmasını Basra Körfezinde bıraktığı bir sefer sonrasında Basra Valisi Kubat Paşanın yardım talebini geri çevirdiği için suçlu bulunarak idam edilerek öldür Piri Reis. Yaşadığı dönem içerisinde oldukça etkili denizcilik faaliyetleri gerçekleştiren Piri Reis aynı zamanda haritacılık bilgisi ile de tarihe oldukça katkı sunmuştur.

 

Kitabı Bahriye

 

Kitab-ı Bahriye’de Akdeniz ve Ege kıyılarını tanıtmış ve denizlerde yaptığı gözlem ve deneyimleri anlatmıştır. Kitap’ta fırtına ve rüzgar çeşitleri açıklamış, dünyadaki deniz ve karaların oranlarını açıklamıştır. Kitab-ı Bahriye’de verdiği denizcilik bilgilerinin yanı sıra piri reisin haritası da tarihe büyük katkılar sağlamıştır. İlk haritasında Kolomb’un 1498’de Amerika haritasından ve Portekizlilerin haritalarından faydalanmış. Çizdiği ikinci harita ilk haritasından daha büyük ölçekli ve teknik açıdan daha gelişmiş bir niteliktedir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir