Genel Kültür, İlginç Bilgiler

Pompeii Ve Helak Oluşu

Pompeii, günümüzde İtalya sınırları içerisinde Campania özerk bölgesinde yer alan ve Napoli’ ye yakın olan ve hala kalıntıları bulunan, kısmen de toprak altında gömülü halde duran, milattan önce 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilen, kadim bir antik Roma şehridir.

 

İtalya’da bulunan Vezüv yanardağına çok yakın konumda bulunan Pompeii şehrini diğer Roma şehirlerinden farklı kılan olay şüphesiz ki yaşadığı felakettir. MS. 79 yılında Pompeii ve yakınında bulunan Herkulaneum şehirlerinde yaşayanlar korkunç bir olay yaşadılar. Tarihler 24 Ağustos 79’u gösterdiğinde Vezüv yanardağının iki gün boyunca süren doğal faaliyeti sonucu bu iki şehir volkanik lavlar, kül ve cüruf altında kalarak yok olmuştur. Yaşanan felaket ile beraber 200 bine yakın insan hayatını kaybetmiştir.

 

Vezüv dağının bu korkunç patlamasıyla beraber yaklaşık olarak 1700 yıl boyunda kayıp olduğu sanılan bu antik kent 1748 yılında tesadüfen bir köylünün tarlasında kazı yapması sonucu tekrar ortaya çıkmış, keşfedilmiştir. O yıllardan bugüne kadar yapılan arkeolojik çalışmalar yok olan şehre dair birçok bilgiyi ortaya çıkararak geçmişte Roma İmparatorluğu’nun şehir yaşamı ve kültürü hakkında çeşitli bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır.

 

Yapılan kazılar sayesinde yeryüzünden 6 -7 metre kadar derinlikte, lavlara gömülmüş insan bedenleri, hayvan bedenleri ve günlük hayatta kullanılan eşyalar bulunmuştur. Günümüzde, ”yok olan şehir”, ”helak olan şehir ” ya da Pompeii halkının yaşadıkları açık-saçık ve ahlak dışı olduğu düşünülen yaşam tarzı yüzünden ”günahkâr şehir” olarak nitelendirilen Pompeii, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ ne eklenmiştir. Pompeii bugün İtalya’nın en çok ziyaret edilen turistik bölgeleri arasındadır.

 

Vezüv yanardağı patlaması sonucu yok olan şehirde bulunan kalıntılar arasında insanların o gece yaşadığı dehşete an be an şahit olunabilmektedir. Volkanik patlamanın etkisiyle oldukları şekilde kalan taşlaşmış insan vücutları o gece şehirde korkunç bir trajedinin adeta canlı bir göstergesi gibi. Şehirden kaçmaya çalışanlar, felaketin sonucundan kaçamayacağını anlamış ve durumu kabullenmiş bir halde oldukları yerde kalanlar, felaketin izdihama yol açması sonucu yaşanan arbedede alt alta üst üste kalan insan bedenleri tıpkı felaket daha dün yaşanmışçasına hiç bozulmadan öylece durmaktadırlar. Bugün bu taşlaşmış bedenler İtalya’da Napoli müzesinde sergilenmektedir.

 

Pompeii antik kenti, deniz kenarında güzel bir konumda bulunan zengin, ferah ve ticaret ile uğraşan kişilerin bulunduğu bir şehirdir. Şehirde yoğun olarak, toplumda yaşayan elit ve zengin kişilerin yaşadığına dair bilgiler, yapılan kazılar sonucu elde edilen arkeolojik veriler sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Pompeii şehrinin o dönemde çeşitli zevk ve eğlencelere ev sahipliği yapan bir kumar merkezi olduğu ve kölelerin, zenginlerin eğlenmesi adına düzenlenen Gladyatör dövüşlerinde kullanıldığı yapılan kazılar sonucu anlaşılmıştır.

Bu olaylar ışığında bugün Pompeii felaketi, tarihte yaşanan ibretlik bir manzara olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan taşlaşmış bedenler insanlar üzerinde daima şaşkınlık yaratmaktadır. Çünkü patlama sırasında insanlar ne iş yapıyorsa aynen o biçimde kalmışlardır. Yemek yemekte olan bir aile, çocuğuna sarılmış vaziyette bulunan bir anne gibi buluntular insanların felakete anlık bir durumda yakalanmış olmalarına işarettir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir