Genel Kültür

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Kadın, erkek, genç ya da yaşlı fark etmeden herkes sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Bunun için her gün ısıya, güneş ışınlarına veya kullandığımız şampuanların etkisine maruz kalan saçlarımızın bakım ve beslenme yoluyla onarılması gerekir. Sağlıklı saçlara sahip olma yollarından bahsetmeden önce, saçlarımıza nelerin zarar verdiğini bilmek ve dikkat etmek faydalı olacaktır.

 

SAÇLARIMIZ NASIL ZARAR GÖRÜYOR?

 

Saçlara en büyük zararı dokunan şey, kuşkusuz ısıdır. Çünkü her banyodan sonra fön makinesi ile kuruttuğumuz saçlarımız biz fark etmeden zaman içinde yıpranır, nemini kaybeder. Yanı sıra özellikle bayanların kullandığı düzleştirici, maşa gibi saç şekillendiriciler de, ısı düzeylerini düşürerek kullanmadığımız müddetçe saçlarımızın yapısını bozmaya devam eder. Aynı zamanda çoğu kişi tarafından sürekli kullanılan saç boyaları ve bilhassa kalitesiz olanları, içerisinde bulunan maddeler sebebiyle saçlarımızın kırılmasına ve kuru görünmesine yol açar.

 

Saçlara ıslak haldeyken şekil vermeye çalışmak ise daha fazla yıpranmasına neden olmaktadır. Saçlarımıza işlem uygulayacaksak mutlaka önce kurutmamız gerekir. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus; saçlarımızı duşta sıcak suyla değil, ılık suyla yıkamaktır.

 

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NELER YAPILMALI?

 

Sağlıklı saçlara sahip olmanın püf noktası, saçların düzenli olarak kestirilmesidir. Bu yüzden de saçlarımızı her dört veya altı haftada bir kestirmeliyiz. Özellikle ısıdan zarar görmüş saçlara bakım maskesi uygulamak, saçlarımızın kaybettiği nemi geri vererek sağlığına kavuşmasını sağlar. Fakat maske uygularken, maskenin içeriğine ve ne sıklıkla kullanıldığına dikkat edilmelidir.

 

Aksi takdirde istenilen sonuçlar alınamayabilir. Maske gibi şampuan kullanımında da içeriği ve saç tipine uygunluğu kontrol edilmelidir. Kullanılan fırça ve taraklar da oldukça önemli. Hatta yanlış fırça kullanımı, saçın olması gerekenden daha çok dökülmesine yol açabilir. Eğer bu durumu yaşamak istemiyorsanız kullandığınız fırça, top uçlara sahip olmalıdır.

 

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

 

Sizler ne ile beslenirseniz deriniz, tırnaklarınız ve tabi ki saçlarınız o besinlerden faydalanır. Fakat bu üçünden önce beslenenler hayati organlarınız oluyor. Yani eğer besinlerinizdeki protein ve vitaminler sizin için yeterli değilse, saçlarınız pek fayda göremiyor olabilir. Bu nedenle saçlar için özellikle demir ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Kısacası saçlarınıza maske gibi yöntemlerle müdahale ederek beslemeniz tek başına yeterli değildir, aynı zamanda yediklerinize ve içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir