Genel Kültür, Tarihi Bilgiler

Satranç Nasıl Bulunmuştur ?

Bir masa oyunu olan satranç iki oyuncu ile satranç tahtası ve taşları ile oynanmaktadır. Dünya üzerinde turnuvaları düzenlenen satranç spor dalı olarak kabul görmüştür. Oyunun satranç tahtası 8×8’lik kare alanda 32 satranç taşı ile oynanmaktadır. 64 kareden oluşan tahta 32 beyaz 32 siyah renklerden oluşmaktadır. Siyah ve Beyaz’dan oluşan satranç taşları iki oyuncudan tarafından seçim yapılarak oynanır. Oyun başlarken her oyuncun 16 adet taşı bulunmaktadır. Bu taşlar şah, vezir, kale, at ve piyon olarak adlandırılmaktadır.

 

Satranç Nasıl Bulunmuştur?

 

Rivayetlere göre satranç milattan sonra 570-600 yıllarında Hindistan’da Şah’a ders vermek isteyen bir Brahman rahibi tarafından bulunmuştur. Söz konusu Brahman rahibi şaha şu dersi vermeyi amaçlamıştır “Her ne kadar önemli olursanız olun veziriniz, askeriniz ve adamlarınız olmadan hiçbir şey ifade etmezsiniz”. Şah’a hediye edilen bu oyun şah tarafından çok beğenilerek rahibe isteği her şeyi vermeyi buyurmuştur.

 

Rahip şahın gerekli olan dersi almadığını görünce hem onun emrini yerine getirmek hem de ders alması için şöyle bir istekte bulunmuştur. Bir miktar buğday talebinde bulunan rahip satranç oyunun her bir karesi için 1 tane, ikinci karesi için 2 tane olacak şekilde her bir karedeki buğday miktarının iki katı buğday hesaplanıp verilmesini talep etmiştir. Ancak böyle bir istekte bulunduğu şah ona çok kızmış ve istediği miktardan bir tane dahi fazla verilmemesini emretmiştir.

 

Ve Sonuç

 

Hesap ilk karelerde oldukça kolay ancak 1 avuç buğday 10 karede ediyormuş. Kareler ilerledikçe hesap 15. karede 1,5 kilo, 25. karede 1,5 ton, 32. karede ise 184 ton, 64. karede ise bugün dünyada üretilen buğdayın 1500 yıllık üretimi kadar olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Her ne kadar bir mit olsa da satranç tüm dünyanın ortak mirasıdır. Mısır, Hindistan, Avrupa satrancın bugünkü halini almasında katkıda bulunmuştur.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir