Komplo Teorileri

Subliminal Mesajlar Gerçek Mi ?

Herkes bu tabiri bir şekilde duymuştur. Subliminal mesajlar herkesin kulağına bir kere gelmiştir. Peki, subliminal mesajlar gerçek mi? Bu mesajları nasıl anlarız? 25. kare nedir?

 

25.KARE

 

Bunu basit bir yol ile anlatmak gerekir. Televizyon ekranı 25 eşit parçaya bölünmüş bir sistemle yapılır. Bu parçaların toplamı gözümüze görüntü olarak yansımaktadır. Gözlerimize yansıyan aslına bu görüntünün 24 karesi vardır. 25. kare birçoğumuz tarafından görülmez. 24 kareyi rahatlıkla görebilen gözümüz 25. kareyi seçemez. Bunun nedeni 25. karenin beynimizde bilinçaltına gönderilen ve gözün seçmediği görüntüdür. Bizim göremediğimiz ayrıntıyı aslında beynimiz çok iyi algılamaktadır. Gözün seçemeyeceği kadar kısa sürede flaş gibi ortaya çıkıp patlayan bu görüntü biz anlayamadan kaybolur. Aslında bizim kaçırdığımız bu görüntü bilinçaltımızda depolanır. Bu görüntü özel yöntemler ile görülebilir sadece.

 

SUBLİMİNAL MESAJ

 

Hemen hemen her insanın bildiği bu tabir ise 25. kare ile bağlantılıdır aslında bir nebze. Bilinçaltına gönderilen mesaj olarak tanımlanabilir subliminal mesaj. Genellikle gizli örgütler tarafından kullanıldığı düşünülür. En belirgin örneklerini çizgi filmler olarak verebiliriz. Bu konuda komplo teorileri sıkça karşımıza çıkmaktadır. Beynimizin kulaklara 20 ile 20000 hertz arasında ilettiği sesleri ayırt edemeyiz fakat beynimiz bunları saklar.

 

Bir örnek vermek gerekirse Irak işgali sırasında Kuran-ı Kerim dinletisi sırasında radyoda “Direnmen faydasız” mesajını gizli bir şekilde verildi. Bu dinletinin sonuçlarını günümüzde kötü bir şekilde görmekteyiz. Yine Amerikan dolarlarında aynı şekilde mesajların verildiği de aşikardır. Simge, şekil, resim gibi yöntemler kullanılarak da subliminal mesaj verilmektedir günümüzde.

 

Subliminal mesajlar ile inanç çeşitlerine veya siyasi görüşlere baskı oluşturmak, karşıt görüş oluşmasını istedikleri din ve görüşlere karşı antipati oluşturma, uluslararası ilişkilere bu mesajlar ile yön verme, yanıltıcı yayınlara yer vermek gibi birçok farklı amaç için subliminal mesaj yayınlanabilmektedir. Subliminal mesajların amacı insanlara fark ettirmeden bir görüşü benimsetmek, ya da bir inancı ya da görüşü kötü göstermek, üstünlük sağlamak ve karşı tarafı başarısızlığa sürüklemek gibi durumlar bulunmaktadır. Özellikle çizgi filmler ve sinema filmlerinde sıkça kullanılan bir yöntemdir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir