Genel Kültür, Önemli Kişiler

Tahsin Mayatepek Kimdir ?

Tahsin Mayatepek, Atatürk’ün isteğiyle 1935 yılında Türkiye’nin Meksika Elçiliği’ne atanmış bir diplomattır. Mustafa Kemal Atatürk Tahsin Mayatepek’i sulara batmadan evvel Büyük Okyanus’ta yer aldığı tahmin edilen varsayımsal kayıp kıta mu kıtası ve Mayalar ile Türkler arasındaki ilişkiyi araştırmakla görevlendirmişti. O yıllarda 3 yıla yakın bir süre Meksika`da elçi olarak bulunmuş olan Tahsin Mayatepek, Güney Amerika`da Maya kültüründeki güneşe tapınma eyleminin Orta Asya kültürü ile olan ilişkisini, Maya dilinin Türkçe ve Asya dilleri ile ilişkisini incelemiştir.

 

Tahsin Mayatepek’in Araştırma Sonuçları

 

Mayatepek, topladığı bilgileri Türk Dilini Tetkik Cemiyeti Başkanı İbrahim Necmi Dilmen ile paylaşmış ve devamında 14 değişik rapor halinde Atatürk’e sunmuştur. 2 Mart 1936 tarihinde Churchward’ın kitapları ile ilgili 7. raporu kendisine sunduğunda Atatürk, kitapları getirtmiş ve içeriğini hemen öğrenebilmek için 60 çevirmene kısım kısım bölerek Türkçeye çevirttirmiştir. Bugüne kadar bu raporlardan 7.rapordan 13.rapora kadar olanlarına ulaşılabilmiştir. Turan Dursun 1978’de 14. rapora ulaştığını belirtmiş ve bununla ilgili bir inceleme yazısı yazmıştır.

 

Mayatepek’e ait 7 numaralı raporda Churchward’ın kitaplarından söz edilmektedir. 1. rapordan 5. rapora kadar raporlar ise bulunamamıştır. Başka rapor olup olmadığıyla ilgili bir bilgi yoktur. Mayatepek raporlarında yer alan diğer bilgiler ise Maya kültürü ve dili ile ilgili verilerdir. Tahsin Mayapetek, incelemeleri sonucunda Türk ve Maya dillerinde birçok ortak sözcük saptamıştır. Bunlardan biri daha sonradan soy adına eklenecek olan Maya dilinde tepe anlamındaki ‘tepek’ sözcüğü olan Türkçe’deki “tepe” sözcüğüdür. Atatürk Tahsin Beyin soyadını “Mayatepek” olarak değiştirmiştir.

 

Tahsin Mayatepek, her iki kültür arasında, Mayalar’ın ay yıldızlı davulları ve Şamanik kültürü, kilim desenleri ve sembollerinden tüy takma alışkanlıklarına kadar pek çok ortak yön de tespit etmiştir. Tahsin Mayatepek’in Atatürk’e gönderdiği 3 ciltlik defterden ikisi 1970’li yıllara kadar TDK kütüphanesinde idi ancak Üçüncü defterin akibeti belirsizdir. Bu defterlerde dini törenler, ibadet yerleri ve tapınaklar gibi konularda da benzerlikler bulunduğu ile ilgili bilgiler yer almaktaydı.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir