En'ler Listesi

Tarihte En Çok Satan 10 Kitap

Tarihte en çok satan 10 kitap, dünya genelinde ve tüm tarih boyunca en fazla satış yapan yani en fazla basımı yapılan kitapları listeler. 10 kitap listesine dini kitapları İncil ve Kur’an gibi ya da belli bir siyasi görüşü temsilen dağıtılan çeşitler eklenmemiştir. Listede yalnızca popüler ve ticari amaç ile yayınlanmış çok satan kitaplar vardır.

 

1. İki Şehrin Hikâyesi

 

Orjinal adı ile A Tale of Two Cities kitabı Charles Dickens tarafından İngilizce olarak basılmış ve 2 yüz milyona yakın satış rakamı yakalamıştır. 1859 da ilk baskısını yapan kitap günümüzde hala popülerliğini korumaktadır.

 

2. Yüzüklerin Efendisi

 

Orjinal ismi ile The Lord of the Rings kitabı J. R. R. Tolkien tarafından 1954 yılında ilk basımı yapılmış ve günümüzde sinemaya uyarlanan film popülerliğini hala korumakta. Kurgusal bir kitap olup İngilizce basılmış ve 150 milyona yakın satış yapmıştır.

 

3. Küçük Prens

 

Orjinal ismi ile Le Petit Prince kitabı Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılmış bir çocuk kitabı izlenimi veren fakat büyükler tarafından da beğenilerek okunan nadir kitaplardan biridir. Fransızca olarak kurgu kitabı biçiminde 1943’te piyasaya sürülen kitap 140 milyona yakın satış rakamlarına ulaşmıştır.

 

4. Hobbit

 

The Hobbit kitabı J. R. R. Tolkien tarafından Gençlik fantezisi olarak yazılan ve kurgusal bir anlatım ve dile sahip 1937 yılında basılmıştır. 100 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır.

 

5. Kızıl Köşkün Rüyası

 

Çince basılmış ve 100 milyona yakın satış rakamı yakalamıştır. 1759 yılında Cao Xueqin tarafından yazılmıştır.

 

6. On Küçük Zenci

 

Agatha Christie tarafından yazılmış Polisiye roman, 100 milyon satış rakamı yakalamıştır.

 

7. Aslan, Cadı ve Dolap

 

Beğenilen bir kitap olarak 90 milyona yakın satış yapmıştır. C. S. Lewis tarafından İngilizce olarak 1950 yılında yazılmıştır.

 

8. Ayişe

 

83 milyon satış yaparak listemizde 8. olmuştur. H. Rider Haggard tarafından orjinali İngilizce olan 1887 basımlı özgün adı She olan kitap halen çok sevilmekte.

 

9. Da Vinci Şifresi

 

Dan Brown bu beğenilen kitabı ile 80 milyon satış yapmıştır. 2003 te yayınlanmış ve dünyada büyük beğeni toplamıştır.

 

10. Düşün ve Zengin Ol

 

Yaşam Boyu Başarı Rehberi diye de geçen kişisel gelişim kitabı 70 milyona yakın satış yapmıştır. Napoleon Hill tarafından İngilizce olarak 1937de basılmıştır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir