Genel Kültür

Teknoloji Gelişiminin İnsan Üzerinde Etkisi

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve hayatımızı kolaylaştırmakta, birçok açıdan teknoloji günlük hayatımızdaki işlerimizi daha kısa sürede daha pratik bir biçimde sonuçlandırmamıza yardımcı olmakta. Bununla beraber insanlara zaman kazandırmakta ve hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

 

Teknolojinin insan üzerindeki olumlu etkileri olduğu gibi birçok olumsuz etkisinde bulunmakta, temel olarak örnek vermek gerekirse; Elektronik cihazların yaydığı radyasyonlar veya bizleri kendilerine bağımlı yapan elektronik cihazlar ve bunun gibi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok örnek bulunmaktadır.

 

Sonuç olarak teknoloji insanı olumlu yada olumsuz bir şekilde etkilemekte ve doğru kullanımı sonucu olumlu olmakla birlikte hayatımızı kolaylaştırmakta. Aksi halde sağlığımıza kötü yönden etkili olmakla birlikte hayatımızı daha da zorlaştırabilmekte sonuç olarak teknolojiyi yaratan bizleriz, İnsanoğlu teknolojiyi olumlu bir şekilde yararlı ve bilinçli kullanırsa teknolojinin geliştiği her geçen gün insan oğlu da gelişir. Harici olarak olumsuz şekilde kendi yarattıkları teknolojilerin kendilerine sahip olmasına izin verirlerse, teknolojik gelişimlerin insanoğlu için yıkıcı birçok faktörü de beraberinde getirecektir.

 

Teknoloji her geçen gün daha hızlı gelişmekte olan bir olgudur. Tarih boyunca birçok birey veya bilim adamı bunu kötü yönde kullansa da insanlık tarihi boyunca teknoloji insanın olmazsa olmazlarından olmuştur ve birçok acıdan insanlık tarihinde büyük adımlar atılmasını sağlamıştır. Bu şekilde insanlar daha mutlu, daha pratik ve kendilerine bolca zaman ayırabildikleri bir yaşam sürmüşlerdir. İnsanlığın gelişmesinde ; bilgi aktarımı, haberleşme, ulaşım, teknoloji en temel faktörlerdir. İnsanoğlu daha da ileri gidecek ve kendi ırkını teknoloji vasıtası ile daha da geliştirecek yeni günlere adım atmakta, geçmişteki insanların hayal bile edemeyeceği teknolojiler şuan elimizde bulunmakta ve bu da bizim hayal gücümüzü genişletmekte ve daha büyük teknolojilere yol açmaktadır.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir