İlginç Bilgiler, Tarihi Bilgiler

Vatikan’ın Sırrı Kadın Papa Joan

Hıristiyanların din adamları olan papaların bilinmeyen tarihi çok farklı, enteresan hikâyeler ile doludur. Papaların bir kısmı siyaset ile uğraşırken, iktidar için mücadele eden hatta bu sebeple kan döken papalar da vardır. Bunların yanı sıra bazı papaların Haçlı Seferleri’ni başlattığı da tarih kitaplarında yer alan bilgiler arasındadır. Bilindiği gibi Katolik kilisesi doktrinlerince kadınlarla cinsel birliktelik hoş karşılanmazdı.

 

Bu kişiler ayıp, yanlış bir şey yaptıkları düşünülerek dışlanırdı. Papalar’ında bu sebep ile meşru yollar ile de ilişkiye girmeleri kesinlikle yasaktı. Ancak bu yasak bazı papalara engel olmasına rağmen; aşıkları ile gayri meşru ilişkiler de bulunarak onlardan çocuk sahibi olarak tarihe geçen Papalar da vardır. Aynı yasak Erkek Papalar da olduğu gibi daha ağır şekilde kadın Papalar için de geçerlidir. Ancak geçmiş bu yasağı delen Papalar ile doludur. Geçmişte yaşanan olayların en ilginci ise Vatikan’ın yüz karası olarak addedilen ve varlığı tarihten silinmek için çaba sarf edilen ‘kadın papa Joan’ dır.

 

Katolik Kilisesi’ni uzun yıllar boyunca rahatsız eden bir hayat öyküsüne sahip olan Joan: 9. asırda İngiltere’ den çıkarılmış bir ailenin kızı olarak Alman şehri olan Ingelheim’da doğmuştur. Yakınları ise onu ‘Gilberta’ ya da ‘Jutta’ ismi ile çağırmaktaydı. Çok zeki bir kız çocuğu olan Joan, toplumdaki kadınlara yapılan baskı yüzünden kadın olmanın bir düşüklük algılanması sebebi ile 12 yaşlarına geldiğinde erkek elbiseleri giyerek etrafta erkek gibi dolaşmaya başlar.

 

İleriki yaşlarında Atina’ya giderek orada din ve felsefe öğrenerek; Roma’ya gider ve erkek kılığında kendisini John Anglicus adı ile tanıtarak, Benedictine Manastırına girer. Roma ‘ da üstün zekâsı ve bilgisi ile kısa süre içinde dikkatleri üzerine çekerek rahip ve kardinallerin olduğu bir çevre edinir. İleri ki zamanlarda Roma kilisesinin başında bulunan Papa IV. Leon’ un sağlık durumu iyice kötüleşince din büyüklerinin ortak kararı ile papalığa en layık kişi olarak Joan önerildi. 847 yılında IV. Leon’un ölmesi ile birlikte; Roma dışından bir kişi olmasına rağmen Joan Papalığa layık görülür ve kaynaklara göre üç yıla yakın bir süre Papalık yapar.

 

Joan’ın görevi kadın olduğu anlaşılınca son bulur. Kadın olduğunu uzunca bir süre gizlemeyi başaran Joan hizmetkârlarından birisi ile ilişki yaşayıp; hamile kalır ve hamileliğini de 9 ay boyunca gizlemeyi başarır. Ancak 855 yılında Aziz Petrus Kilisesi’nin dışında yapılan bir dini tören sırasında doğum sancıları başlar ve çocuğunu orada doğurduğu zaman kadın olduğu anlaşılır. Joan’ın kadın olduğu ortaya çıktıktan sonra nasıl ve ne şekilde öldürüldüğü ile ilgili çeşitli rivayetler ortaya atılmıştır.

 

Hepsi de birbirinden acımasız olan bu rivayetlerden birisi; orada bulunan öfkeli kalabalığın onu parçaladığı şeklindedir. Bir diğer rivayet ise; Joan’ın atlara bağlanarak Roma sokaklarında ölene kadar sürüklendiğidir. Gelen rivayetler arasında yeni doğmuş çocuğunun da onunla birlikte öldürülerek yan yana gömüldükleri vardır. Vatikan’da yaşanan bu olay oldukça dikkat çekmektedir.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir