İlginç Bilgiler

Yeşil Çocuklar Gizemi

Dünyanın her çağında, gizemli olaylar yaşanmıştır. Bunlar bazen “efsane” olarak adlandırılmış ve çeşitli sanat eserlerine dahi konu edilecek kadar insanları etkilemiştir. Şimdi sizlere, uzun yıllar boyunca konuşulan ve geçmişte yaşayanların açıklamak için birçok senaryo yarattığı bir olayı anlatacağız. Yeşil çocuklar gizemi olarak anılan bu olay, bundan yüzyıllar önce İspanya’da yaşanmıştı.

 

Yeşil Çocuklar Kimdi?

 

Sonradan isimlerinin Woolpit ve Bajos olduğu öğrenilen gizemli çocuklar, 1883 senesinde İspanya’nın Bajos kasabasında bir mağaranın girişinde bulunmuşlardı. Biri kız, diğeri erkek olan bu iki çocuk korkudan titreyerek, birbirlerine sarılmışlardı ve ağlıyorlardı. Üstelik konuştukları dili, hiç kimse anlamıyordu.

 

Bu çocukların en çarpıcı yanı, tenlerinin ve özellikle yüzlerinin, yeşil tonda olmasıydı. Bu, o güne kadar görülmüş bir durum değildi. Giydikleri kıyafetler de metal görünümlüydü. Köylüler bu tuhaf görünen, o güne kadar hiç duymadıkları bir dilden konuşan çocuklardan tedirgin olsalar da yardım etmek istediler ve onları köylerine götürdüler.

 

 Yeşil Çocukların Sırrı

 

Köylülerin yardımı ile köye götürülen çocuklardan erkek olanı oldukça hasta görünüyordu. Hiçbir şey yemiyordu. Köylüler ne yaptıysa, bu çocuğa bir şeyler yedirmeyi başaramadı ve çocuk kısa bir zaman sonra öldü. Kız çocuğun durumu daha iyiydi. Kardeşinin aksine normal görünüyor ve yemek yiyordu. Kardeşinin ölümü üzerine köylüler, bu kız çocuğuna daha da iyi bakmaya başlamışlardı. Çocuk da gün geçtikçe yeni evine alışıyordu.

 

Kız çocuğu, bir süre sonra İspanyolcayı öğrenmişti. Köylüler ancak bu şekilde çocukların başına ne geldiğini anlayabildiler. Buna göre; Geldikleri yerde sürekli bir karanlık hüküm sürüyordu. Güneşin hiç doğmadığı bir yer olan bu gizemli ülkede, bir gün bir patlama olmuş ve onlar bir güç tarafından fırlatılmışlardı. Bunun üzerine çocuklar, kendilerini köylülerle karşılaştıkları o mağaranın önünde bulmuşlardı.

 

İngiltere’de Benzer Bir Olay

 

Buna benzeyen bir olay da, İngiliz tarihçi Newburgh’lu William’ın kayıtlarında yer almaktadır. William da yeşil renkli ve güneşi olmayan bir ülkeden gelen çocukların varlığından bahsederek, bu çocuklardan erkek olanın öldüğünü, kızın ise iyileşerek yeşil renginin normale döndüğünü anlatmıştır.

 

 Güneşi Olmayan Ülke Neresiydi?

 

Bu konu ile ilgili olarak üretilen teoriye göre bu çocuklar, uzaylı medeniyetlerinden gelmişti. Yüzlerinin yeşil olması bu yüzdendi. Başka bir teoriye göre ise bu çocuklar, yer altı krallığına aitti. Bu sebeple güneşi hiç görmemişlerdi.

 

Çocuklarla ilgili bir başka düşünce de, bu çocukların Hristiyanlık tarihinin önemli azizlerinden olan Aziz Martin’in ülkesine ait oldukları fikriydi. Bu teoriye göre çocuklar, dünyaya insanları sınamak için gönderilmişti. Onlara yardım eden cömert davranan insanlar, Tanrı tarafından hoş görülecek ve günahları affedilecekti.

 

Aslında Ne Olmuştu?

 

Geçmiş zamanda bu olayların anlatıldığı bölgelerde arsenik yatakları mevcuttu. Ve o zamanlarda bunun bir zehir çok olduğu bilinmezdi. Bu arsenik yataklarında yolunu şaşıran yakın kasaba çocukları, zehirlendikleri için hafızalarını yitirmişti. Yeşil ten rengi ise arsenik zehirlenmesinin en önemli belirtisidir. Çocukların giydikleri kıyafetlerin metal görünümlü olması da arsenik ile temas ettiği içindir. Hikâyenin sonunda kızın yaşadıklarını hatırlaması ve teninin normal renge dönmesi ancak bu şekilde açıklanmaktadır. Bu yaşanan esrarengiz olayın bilimsel açıklaması, günümüzde bu şekilde yapılıyor.

 

Bu Yazımızı Sesli Okuma Özelliğiyle Dinleyebilirsiniz. (AMP Sayfaları Hariç) :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir